II Światowy Zjazd Inżynierów Polskich
W dniach 26-28 czerwca 2013 r., w gmachach Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Domu Technika NOT, odbędzie się II Światowy Zjazd Inżynierów Polskich.
Patronat honorowy nad zjazdem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Organizatorami zjazdu są: Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT i Politechnika Warszawska.
W zjeździe zapowiedzieli swój udział wybitni przedstawiciele polonijnych środowisk technicznych, m.in.: prof. Piotr Moncarz, Stanford University (USA), prof. Andrzej Nowak, University of Nebraska (USA), Jan Andrzejewski, Zrzeszenie Techników i Inżynierów Sanitarno-Budowlanych w Wilnie, Ryszard Bąk, Polonia Technica, Inc. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich w USA, Józef Buczak, Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii, Piotr Dudek, Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, Jerzy Kusak, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich E.V. w Niemczech, Jerzy Mozyro, Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Polskich na Litwie, Michael Niedziński, Polish American Engineers Association w Chicago, Andrzej Romanowicz, Stowarzyszenie Techników Polskich w Republice Południowej Afryki, Lucjan Sobkowiak, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji, Grzegorz Sobocki, Stowarzyszenie Techników i Profesjonalistów Polskich w Kanadzie, Andrzej Targowski, prezes Wirtualnej Organizacji Inżynierów Polskich w USA, Hieronim Teresiński, Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Halina Wąsowska, Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech.
Ich partnerami będą przedstawiciele krajowych środowisk technicznych: uczelni, instytutów badawczych, biznesu i przemysłu oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej.
Dyskusja na zjeździe będzie toczyć się wokół problemów: potencjału i osiągnięć polskich inżynierów i naukowców za granicą; najskuteczniejszych form wykorzystania tego potencjału; współpracy uczelni, instytutów technicznych z polonijnymi środowiskami inżynierskimi (staże, wymiana studentów i pracowników naukowych, wspólne przedsięwzięcia); współdziałania polonijnych i krajowych organizacji naukowo-technicznych; kształcenia i uzupełniania wiedzy.
Podczas zjazdu odbędą się sesje panelowe i tematyczne, które będą dotyczyć konkretnych dziedzin nauk technicznych wpływających na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki, m.in. energetyka, biotechnika, nanotechnologie, technika w medycynie itd.
Organizatorzy oczekują na zgłoszenia chętnych do udziału w tym ważnym wydarzeniu.
Więcej informacji (oraz możliwość zgłoszenia udziału) na stronie www.szip.org.pl.
Janusz M. Kowalski