SCITT wspiera młodych naukowców
Przedstawili swój pomysł na biznes i wygrali w sumie po 45 tys. złotych. Mowa o laureatach Voucherów Innowacji II stopnia, czyli nagród pieniężnych na realizację najbardziej innowacyjnych pomysłów. Konkurs odbył się w ramach projektu Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Dzięki jego wsparciu młodzi innowatorzy mają szansę dotrzeć do przedsiębiorców, którzy pomagają im rozwijać projekty stworzone jeszcze w czasie studiów.
Dynamiczny rozwój nauk technicznych sprawia, że potrzebują one ciągłych innowacji. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestowanie w świeże pomysły pochodzące prosto z ośrodków naukowych. Tak rodzi i rozwija się współpraca nauki i biznesu. Wsparcie tego procesu oraz wykorzystanie potencjału studentów i doktorantów były wartościami przyświecającymi autorom konkursu na Vouchery Innowacji I i II stopnia. Właśnie wyłoniono jego laureatów.
Wszystko zaczęło się we kwietniu 2011, kiedy konkurs wystartował. Miał on na celu udzielenie wsparcia autorom ciekawych pomysłów na innowacyjny biznes. Organizatorem przedsięwzięcia był Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w ramach projektu SCITT. Autorów 20 najlepszych projektów nagrodzono Voucherami I stopnia w wysokości 15 tys. zł netto na ich realizację. Spośród tej grupy w kwietniu 2013 r. Menadżerowie Innowacji wybrali, a Rada Programowa SCITT (organ doradczy projektu) zatwierdziła wybór 5 projektów, których autorom przyznała dodatkową nagrodę – Vouchery II stopnia w wysokości 30 tys. zł netto.
Jednym z nagrodzonych był Filip Porzucek, doktorant na wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Rada Programowa przyznała Voucher II stopnia na jego pomysł związany z produkcją innowacyjnego suplementu diety, mającego właściwości antynowotworowe. Swój innowacyjny projekt będzie mógł rozwijać również Łukasz Czekała, magister inżynier biotechnologii. Jego konkursowy projekt poświęcony jest produkcji roślinnych komórek macierzystych z podwyższonym poziomem metabolitów wtórnych, które mogą znaleźć zastosowanie w kosmetologii oraz medycynie.
Kolejnymi laureatami zostali Łukasz Pawluczuk oraz Kacper Kaśków – studenci informatyki na UAM, którzy opracowali projekt „APIcan”. Dzięki połączeniu wielu informatycznych funkcji będzie on stanowił źródło rozproszonych dotychczas usług sieciowych w jednym miejscu. Voucher II stopnia otrzyma również Maciej Bieliński, doktorant w Instytucie Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej. Jego projekt nosi tytuł „Automatyczny regulator parametrów kąpieli galwanicznej”. Ostatnim z nagrodzonych był Mariusz Dziadas, doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jego pomysł wiąże się z produkcją substancji wzorcowych, wykorzystywanych przy badaniach składu i analizach porównawczych innych substancji.
– Duże zainteresowanie konkursem pokazuje, że istnieje potrzeba wspierania współpracy nauki i biznesu. Pomysły młodych naukowców przyczyniają się do postępów zarówno w świecie nowoczesnych technologii, jak i medycyny. Chcemy niwelować bariery rynkowe stojące na drodze do ich realizacji – tłumaczy Mariusz Lesiecki, jeden z Menadżerów Innowacji – Wierzymy, że pomoc finansowa w postaci Voucherów przyczyni się do dynamicznego rozwoju nagrodzonych projektów – dodaje.
Uroczysta gala wręczenia Voucherów Innowacji II stopnia planowana jest na wrzesień bieżącego roku.
Studenckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii to stworzony przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (PAIP) model wsparcia innowacyjnych pomysłów studentów i doktorantów, wykorzystujący do tego celu potencjał uczelni i instytucji otoczenia biznesu (np. inkubatorów przedsiębiorczości, centrów transferu technologii). Model SCITT ma być alternatywną formą pomocy dla młodych twórczych ludzi z wielkopolskiego środowiska naukowego. Zakłada on poprawę relacji pomiędzy instytucjami wspierającymi biznes a studentami i doktorantami jako pomysłodawcami innowacji. Studenci i doktoranci będą mogli pozyskać realne wsparcie w testowaniu swoich pomysłów. Wystarczy, że zgłoszą się do tzw. Menadżerów Innowacji, którzy stacjonują na trzech wielkopolskich uczelniach.
Monika Filipkowska