×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

SGH wśród najlepszych szkół biznesu na świecie

Szkoła Główna Handlowa
27 września 2012

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się w tym roku w gronie 70 najlepszych szkół biznesu na świecie. Zajęła 56. miejsce w prestiżowym rankingu Masters in Management dziennika „Financial Times”.

Opublikowany w poniedziałek, 17 września 2012 r., ranking porównuje po jednym magisterskim kierunku studiów związanym z zarządzaniem lub pokrewnym w 70 najlepszych uczelniach z całego świata. W ubiegłym roku SGH zajęła w tym zestawieniu 50. miejsce. Nadal w zestawieniu znajdują się tylko dwie polskie uczelnie – obie z Warszawy. Drugą polską szkołą wyższą w rankingu jest Akademia Leona Koźmińskiego, której gratulujemy zajęcia wysokiego 28. miejsca.

SGH znalazła się w nielicznym gronie uczelni, których 100 procent z ankietowanych absolwentów znajduje pracę w ciągu trzech miesięcy od ukończenia studiów. Według rankingu średnie roczne zarobki absolwentów SGH, którzy na rynku pracy są już od 3 lat, wyniosły 47 590 USD. To wynagrodzenia o wiele wyższe od tych deklarowanych przez absolwentów innych uczelni w naszym regionie Europy – Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Pradze i Uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie. Bardzo dobrze radzą sobie także absolwenci SGH pod względem rozwoju zawodowego. Ranking bierze pod uwagę ich pozycję zawodową w ciągu trzech lat od ukończenia studiów.

Pod względem kategorii value for money, gdzie porównano zarobki absolwenta po trzech latach od ukończenia studiów do kosztów tych studiów, SGH zajmuje wysoką 23. pozycję, wyprzedzając np. London School of Economics and Political Science.

W rankingowej kategorii doświadczeń międzynarodowych na badanym kierunku SGH znalazła się na 42. miejscu. W tej kategorii autorzy rankingu brali pod uwagę odsetek absolwentów, którzy na ostatnim roku studiów brali udział w wymianach międzynarodowych, mieli stypendia zagraniczne, odbywali study tours czy programy badawcze, a także staże firmach poza Polską. SGH ma też jeden z najwyższych w rankingu wskaźników kadry akademickiej ze stopniem doktora (94%).

SGH obecna jest jednak także w czołówce rankingu za sprawą 3. miejsca zajętego przez CEMS – Global Alliance In Management Education (stowarzyszenia szkół biznesu i ich partnerów korporacyjnych). CEMS, którego program Masters In Management prowadzony jest w 27 krajach (w Polsce tylko w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie), od kilku lat znajduje się w pierwszej trójce rankingu „Financial Times”, a w 2009 roku był na 1. miejscu tego zestawienia.

Na miejsce w rankingu „Financial Times” Masters In Management 2012 składają się wyniki z trzech obszarów badania. Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają oni na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy tempa awansu w korporacyjnej hierarchii. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców w radzie doradczej itp. W tej części rankingu ocenia się także odsetek obcokrajowców wśród wykładowców danej uczelni i cudzoziemców w ogóle studentów. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych i naukę języków obcych.

Tegoroczny ranking Masters in Management „Financial Times” wygrał – jak przed rokiem – szwajcarski Uniwersytet St. Gallen przed ESCP Europe, CEMS, HEC Paris i Essec Business School. Francuskie uczelnie nadal wyraźnie przewodzą w rankingu – w pierwszej dwudziestce znalazło się znów 11 szkół z Francji. Poza uczelniami z Europy ujęto w nim także szkoły z Kanady, Tajwanu, Indii i Chin.

Pełna wersja rankingu znajduje się pod adresem: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2012

Marcin Poznań