Bezpieczeństwo informacyjne z technikami biometrycznymi na studiach podyplomowych
Rozwój technologii informatycznych powoduje, że rozwijać się muszą także systemy zapewniające bezpieczeństwo informacji. Dlatego coraz większe znaczenie w administracji, służbach porządkowych oraz biznesie zyskuje biometria. Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej prowadzi właśnie rekrutację na II edycję studiów podyplomowych łączących zagadnienia bezpieczeństwa informacji z technikami biometrycznymi.
Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w instytucjach różnego rodzaju stoją przed wyzwaniem przygotowania na wypadek ataków cybernetycznych, wycieku danych czy łamania haseł. W bezpieczeństwie informacyjnym popularność zdobywają techniki biometryczne: zabezpieczania danych za pomocą odcisków palców, rozpoznawania tęczówki czy podpisu odręcznego. Bezpieczne stosowanie biometrii wymaga jednak odpowiedniej wiedzy.
Studia podyplomowe „Bezpieczeństwo systemów informacyjnych wraz z technikami biometrycznymi”, które proponuje Politechnika Warszawska są najprawdopodobniej jedynymi studiami w kraju, które łączą kluczowe, szeroko omawiane zagadnienia bezpieczeństwa systemów, zarządzania bezpieczeństwem, testowania i oceny bezpieczeństwa z tematyką biometrii. Podczas studiów słuchacze mają możliwość poznania podstawowych technik biometrii: odcisków palców, tęczówki, twarzy czy podpisu odręcznego oraz zdobyć wiedzę na temat bezpieczeństwa związanego ze stosowaniem biometrii. Program studiów wsparty jest dodatkowo aspektami prawnymi i etycznymi, dzięki czemu osoby kończące studia wychodzą z kompleksową wiedzą na temat systemów bezpieczeństwa informacyjnego.
– Co najważniejsze, nie jest to tylko wiedza teoretyczna – dopowiada dr Adam Czajka, kierownik studiów. – Studenci będą mieli zajęcia praktyczne w nowoczesnym i bogato wyposażonym laboratorium w Instytucie Automatyki i Informatyki Stosowanej. M.in. samodzielnie zaprojektują wybrane elementy systemu biometrycznego, poznają tajniki kryptologii, zastosują zdobytą wiedzę i umiejętności z cyberterroryzmu w grze strategicznej, będą projektować plan operacji związanej z bezpieczeństwem systemów informacyjnych, poznają praktyczne mechanizmy wykrywania włamań w ramach zajęć z testowania bezpieczeństwa systemów.
Studia przeznaczone są dla osób mających profesjonalny kontakt z branżą IT, jednak nie jest wymagane formalne wykształcenie w tym kierunku. Kandydaci powinni mieć ogólną orientację w technologiach informatycznych, ale nie muszą wykazywać się szczegółową wiedzą techniczną.
Zajęcia prowadzi wysoko wyspecjalizowana w temacie bezpieczeństwa kadra naukowa oraz eksperci działający w środowisku komercyjnym. Dzięki temu studenci zdobywają rzetelną wiedzę z odniesieniem do środowiska przemysłu i biznesu.
Studia trwają dwa semestry, rekrutacja potrwa do 30 września. Koszt studiów to 7750 zł. Więcej szczegółowych informacji na temat programu, studiów, osób prowadzących i warunków przyjęcia na stronie: www.bezpieczenstwobiometria.org.pl.
Anna Niedziela-Strobel