3. Forum Naukowe
Organizatorzy 3. Forum Naukowego zapraszają do zgłaszania referatów oraz uczestnictwa w konferencji, która odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2012 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (www.forumkrakow.geol.agh.edu.pl).
W 6 sesjach, a także podczas warsztatów w obiektach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Archeologicznego w Krakowie zaprezentowane zostaną wyniki badań oraz różne sposoby odczytywania z nawarstwień historycznych: 1) wzajemnych przekształceń zachodzących głównie w przeszłości na styku środowisko przyrodnicze – miasto; 2) „odciśniętych” śladów wpływu kontaktów handlowych i kulturowych.
Układ 4 sesji ma charakter warstwowy i składają się na nie zagadnienia pozostające ze sobą w interakcji: 1) miasto a fizjografia; 2) miasto a złoża surowców mineralnych i ich przetwarzanie; 3) miasto a lokalizacja i funkcjonowanie cechów rzemieślniczych; 4) miasto a gospodarka przestrzenna (lokalizacja cmentarzy), gospodarka wodą, ściekami i odpadami. Kolejne 2 sesje mają charakter uzupełniający oraz spinający podejście do badań i chronologii nawarstwień: 5) metody datowania nawarstwień historycznych; 6) metody badania nawarstwień historycznych; metody interaktywnej wizualizacji i popularyzacji wyników badań.
To już kolejna okazja do międzyśrodowiskowego dialogu wpisującego się w zagadnienia szeroko pojmowanej ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, to okazja do wymiany doświadczeń stosowania, zwłaszcza w terenowych badaniach nawarstwień historycznych, interdyscyplinarnych metod przez: archeologów, historyków, historyków sztuki, metalurgów, metaloznawców, dendrochronologów, architektów, urbanistów, geochemików i chemików, geofizyków i fizyków, geologów, geomorfologów, hydrogeologów i hydrogeochemików, petrografów i mineralogów, etnologów, antropologów, paleontologów i paleobiologów i badaczy wielu innych dziedzin.
Oczekujemy od prelegentów prezentacji dotyczących: Badań metodami interdyscyplinarnymi nawarstwień historycznych; Badań nawarstwień w celu ujawniania kontaktów handlowo-kulturowych pomiędzy miastami Europy Środkowej i ich wpływu na funkcjonowanie i jakość środowiska miast (osad służebnych).
Poszukujemy w artefaktach i ekofaktach śladów historii miast, ich: powstawania – funkcjonowania, zanieczyszczania – niszczenia, przebudowy – rewitalizacji, restauracji – sanitacji – ochrony.
W części warsztatowej planowane są wykłady przedstawicieli Dyrekcji Muzeów oraz prelekcje badaczy i przewodników o ekspozycjach w Pracowni Rynek Podziemny i w Pałacu Krzysztofory MHK, w gmachu MAK, a 17 listopada, w jego filii w Dworze w Branicach, a także w Pracowni Archeologicznej w Igołomi IAEPAN w Krakowie.
Udział w 3. Forum Naukowym 2012 wymaga opłacenia kosztów uczestnictwa (100-550 zł) lub promocji zgodnie z warunkami zamieszczonymi w Formularzu zgłoszenia.
Materiały z konferencji zostaną opublikowane w trzech tomach kwartalnika kwartalniku AGH „Geology, Geophysics and Environment” (9 pkt).
Ilość miejsc ograniczona jest do 120 osób, udział w wyjeździe terenowym 17 listopada do 40 osób. Decyduje kolejność napływania zgłoszeń. O akceptacji zgłoszenia zostaną Państwo poinformowani e-mailem.
Marta Wardas-Lasoń