×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach"

konkurs miesięcznika „Forum Akademickie” pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na artykuł popularnonaukowy
3 lipca 2012

VII konkurs miesięcznika „Forum Akademickie” pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na artykuł popularnonaukowy pod hasłem Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach został rozstrzygnięty. Oto laureaci:

I nagroda

Dr inż. Kamila Żelechowska, chemik z Politechniki Gdańskiej, pracownik Katedry Fizyki Zjawisk Elektronowych, za pracę: Nanorurki mają moc (o zastosowaniu bioogniw paliwowych do zasilania urządzeń wszczepialnych).

 

II nagroda

Mgr Agata Dobosz, archeolog i filolog klasyczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantka Wydziału Historycznego UJ, za pracę: Czym poczęstowałby cię mieszkaniec Cypru dwa tysiące lat temu? (o amforach transportowych okresu hellenistycznego odkrytych na Cyprze).

 

III nagroda

Mgr Jakub Witkowski, geolog z Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Zakładu Geologii Historycznej i Regionalnej UW, za pracę: Głębokomorska historia wielkich przemian (o ociepleniu klimatu 40 mln lat temu).

 

Przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:

 

Mgr inż. Andrzej Katunin, badacz kompozytów polimerowych, asystent w Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej w Gliwicach, za pracę: Od wszechświata do atomu – tajniki fraktalnej rzeczywistości (o fraktalach w czwartym wymiarze).

 

Mgr Michał Kiełbiński, doktorant Instytutu Zoologii UJ, za pracę: Jak odbudować mózg? (o naprawie i zastępowaniu neuronów utraconych w wyniku chorób neurodegeneracyjnych).

 

Mgr inż. Mirosław Stygar, doktorant Katedry Fizykochemii Ciała Stałego Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie, za pracę: Czy przetrwają tylko oszczędni? (o badaniach nad udoskonaleniem ogniw paliwowych).

 

Dr Jadwiga Śliwka, agronom z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddział w Młochowie, za pracę: Imigranci (o odporności ziemniaka na zarazę).

 

W konkursie wzięli udział pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Nagrodzone artykuły popularyzują w przystępny sposób własne badania naukowe uczestników konkursu lub badania, w których brali oni udział.

 

Laureatka I nagrody otrzymuje:

1. Notebook Lenovo G570 od firmy Kalasoft sp. z o.o.

2. Roczną licencję na używanie oprogramowania JMP (pakiet statystyczny), udzielaną na trzy stanowiska PC (WINDOWS, MAC OS albo LINUX), obejmującą prawo niekomercyjnego korzystania z oprogramowania przez pracowników naukowych i studentów instytucji przyznającej stopnie naukowe; materiały szkoleniowe dotyczące oprogramowania JMP i trzy książki z wydawnictwa SAS Publishing (wskazane przez organizatora po ustaleniu z SAS).

3. Okulary projekcyjne Cinemizer do oglądania filmów 2D i 3D, zapisanych w formacie MP4 (o wartości 2000 zł) - ufundowane przez firmę Carl Zeiss sp. z o.o.

4. Nagrodę pieniężną 1500 zł od firmy Carl Zeiss.

5. Nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł oraz udział w dwudniowym kursie Data mining - kurs podstawowy, prowadzonym z wykorzystaniem programu STATISTICA Data Miner (o wartości 1395 zł) - ufundowane przez firmę StatSoft Polska (www.statsoft.pl).

6. Zestaw Mapy analityczne IMAGIS oraz MapaMap Pocket PC - oprogramowanie do nawigacji samochodowej GPS, ufundowane przez firmę Imagis.

 

Laureatka II nagrody otrzymuje:

1. Roczną licencję na używanie oprogramowania JMP (pakiet statystyczny), udzielaną na dwa stanowiska PC (WINDOWS, MAC OS albo LINUX), obejmującą prawo niekomercyjnego korzystania z oprogramowania przez pracowników naukowych i studentów instytucji przyznającej stopnie naukowe; materiały szkoleniowe dotyczące oprogramowania JMP i dwie książki z wydawnictwa SAS Publishing (wskazane przez organizatora po ustaleniu z SAS).

2. Nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł oraz udział w dwudniowym kursie STATISTICA - kurs podstawowy (o wartości 995 zł) – ufundowane przez firmę StatSoft Polska.

3. Okulary projekcyjne Cinemizer do oglądania filmów 2D i 3D, zapisanych w formacie MP4 (o wartości 2000 zł) - ufundowane przez firmę Carl Zeiss sp. z o.o.

4. Nagrodę pieniężną 500 zł od firmy Kalasoft sp. z o.o.

Laureat III nagrody otrzymuje:

1. Okulary projekcyjne Cinemizer do oglądania filmów 2D i 3D, zapisanych w formacie MP4 (o wartości 2000 zł) - ufundowane przez firmę Carl Zeiss sp. z o.o.

2. Udział w dwudniowym kursie Sieci neuronowe z wykorzystaniem programu STATISTICA Automatyczne Sieci Neuronowe (o wartości 1295 zł) – ufundowany przez firmę StatSoft Polska.

3. Roczną licencję na używanie oprogramowania JMP (pakiet statystyczny) udzielaną na jedno stanowisko PC; materiały szkoleniowe dotyczące oprogramowania JMP i jedną książkę z wydawnictwa SAS Publishing (wskazane przez organizatora po ustaleniu z SAS).

4. Nagrodę pieniężną 500 zł od firmy Kalasoft sp. z o.o.

 

Laureaci nagród otrzymają także pendrive Data Traveler 108 16GB z interfejsem urDrive od firmyKingston Technology.

Laureaci wyróżnień otrzymują:

1. Udział w dwudniowym kursie STATISTICA - kurs podstawowy (o wartości 995 zł) - ufundowanym przez firmę StatSoft Polska.

2. Dwie pozycje książkowe z wydawnictwa SAS Publishing (wskazane przez organizatora po ustaleniu z SAS).

3Pendrive Data Traveler 108 8GB z interfejsem urDrive od firmy Kingston Technology.

 

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni odbiorą książki z serii Monografie FNP, ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, a także roczną prenumeratę „Forum Akademickiego”.

 

Patronem konkursu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - www.frse.org.pl.

 

Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim”.
Laureatom gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłane artykuły.