Matematyka – kierunek zamawiany
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję o kontynuacji rekrutacji przez Uniwersytet Szczeciński na matematyce, jako kierunku zamawianym.
Kierunki zamawiane są projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Projekt ma na celu wyszkolenie specjalistów nauk ścisłych, którzy w przyszłości wypełnią zapotrzebowanie na specjalistów nauk ścisłych na rynku pracy.
W ramach projektu prowadzone są bezpłatne, dodatkowe zajęcia z matematyki. Uczestnicy studiów mogą liczyć na praktyki studenckie, konferencje naukowe i wykłady z wizytującymi profesorami. W przypadku spełniania wymogów regulaminowych, najlepsi studenci otrzymają wysokie stypendia.
Po pierwszym roku studenci będą mieli do wyboru następujące specjalności: zastosowania matematyki, teoria kodowania, teoria optymalizacji i sterowania, analityka procesów gospodarczych, matematyka z fizyką. Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów.
Rynek pracy zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów nauk ścisłych, wg szacunków TNS OBOP w roku 2013 zapotrzebowanie na absolwentów tego typu kierunków studiów urośnie do 47 tys. Oferta Uniwersytetu Szczecińskiego jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy.
Absolwenci Wydziału Matematyczno– Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego znajdują pracę w różnych sektorach gospodarki, w przedsiębiorstwach, w których ceniona jest zdolność logicznego myślenia oraz wiedza matematyczna, fizyczna lub informatyczna. Nasi absolwenci w szczególności znajdują zatrudnienie w firmach consultingowych, analitycznych, informatycznych, bankach, w firmach produkujących oprogramowanie a także w instytucjach ochrony środowiska, przemyśle, w jednostkach administracji państwowej i samorządowej oraz jednostkach naukowo–badawczych.
Więcej informacji: www.1000.wmf.univ.szczecin.pl
Julia Poświatowska