×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

40 lat współpracy naukowej i dydaktycznej

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2 maja 2012

W tym roku przypada Jubileusz 40-lecia współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytetem Ekonomicznym w Bratysławie. Jubileuszowym obchodom poświęcona jest konferencja międzynarodowa, zaplanowana na maj w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Konferencji naukowej towarzyszyć będą spotkania mające na celu podsumowanie wyników wieloletniej współpracy oraz uzgodnienie wspólnych planów kooperacji na nadchodzącą dekadę. Warto podkreślić przy tej okazji, że osobą ze strony Uniwersytetu Ekonomicznego aktywnie kreującą współpracę jest prof. dr hab. Stanisław Lis – spiritus movens wspólnych przedsięwzięć.

Profesor S. Lis był w gronie uczestników pierwszego spotkania pracowników Katedr Ekonomii AE w Krakowie i VSE w Bratysławie w Tatrzańskiej Łomnicy w 1972 r., w trakcie którego zapadła decyzja o nawiązaniu stałych kontaktów pomiędzy bratnimi Katedrami uczelni krakowskiej i bratysławskiej. Ze strony słowackiej uczestniczyli w nim  prof. Ing. Jozef Košnár, DrSc. i doc. Ing. Ján Přívara, DrSc, a ze strony polskiej doc. dr Adam Rybarski oraz doc. dr hab. Bronisław Byrski. Ustalono wówczas główne obszary współpracy naukowej, wymianę pracowników oraz podjęto decyzję o organizowaniu wspólnych konferencji i wspólnych publikacjach naukowych. Zrealizowane w latach 70. i 80. konferencje naukowe poświęcone były głównie problematyce rozwoju i funkcjonowania gospodarki Polski i Czechosłowacji. Powiększyło się w międzyczasie grono naukowców utrzymujących bezpośrednie kontakty naukowe, co pozwoliło na dalsze zaawansowanie współpracy pomiędzy Katedrami jednoimiennymi. Po stronie słowackiej szczególne zasługi na polu współpracy mieli doc. Ing. Stanislav Grohman i prof. Ing. Pavol Rapoš, CSc., natomiast ze strony polskiej doc. dr A. Rybarski.

Poprzedzony wydarzeniami jesieni 1989 roku okres transformacji polityczno-gospodarczej w Europie środkowo-wschodniej przyniósł wyraźne ożywienie współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Katedrami, co dało znać o sobie intensyfikacją  współpracy po roku 1991, kiedy to kierownictwo Katedry Ekonomickej Teórie przejął prof. Ing. Jan Lisý, CSc. Wzrosła w tym czasie wyraźnie ilość wspólnych publikacji. Z inicjatywy prof. S. Lisa opublikowane zostały po raz pierwszy referaty po konferencji naukowej zorganizowanej w AE w Krakowie wydane w serii monografii pt.: „Kierunki zmian systemu funkcjonowania krajów socjalistycznych” (red. nauk. S. Lis, ZN nr 341/1991, AE Kraków).

Jubileusz 75-lecia Akademii Ekonomicznej w Krakowie dał sposobność do zorganizowania kolejnej konferencji, która odbyła się w dniach 14-15 maja 2000 roku. Tematyka konferencji dotyczyła kwestii dostosowania gospodarki polskiej i słowackiej do integracji z Unią Europejską. Przyniosła w efekcie wydaną w serii monografii pracę pt.: „Proces dostosowania gospodarki polskiej do kryteriów członkowskich Unii Europejskiej” (red. nauk. S. Lis, AE-MWSE, Kraków-Tarnów 2000).

Tradycja wspólnych wydawnictw została podtrzymana i w roku 2004 roku ukazała się kolejna obszerna monografia Transformacja – Integracja – Globalizacja. W poszukiwaniu modelu rozwoju gospodarczego Polski (pod red nauk. S. Lisa i S. Miklaszewskiego, AE-MWSE, Kraków-Tarnów 2004), zawierająca referaty wygłoszone na międzynarodowej konferencji naukowej Transformacja – Integracja – Globalizacja, zorganizowanej w dniach 14-15 maja 2003 roku.

W 35-lecie współpracy Katedry Teorii Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z Katedrą Teorii Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie została zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa Społeczna gospodarka rynkowa. W poszukiwaniu modelu rozwoju gospodarczego krajów postsocjalistycznych (17-18 maja 2007 roku). O jej wysokiej randze świadczyć może fakt, że była to pierwsza konferencja zorganizowana wspólnie przez Katedry Teorii Ekonomii AE w Krakowie i UE w Bratysławie pod patronatem rektorów obu Uczelni. Referaty z tej konferencji opublikowane zostały w tomie Studia i prace Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie nr 4/2009 (pod red nauk. S. Lisa).

Kolejną zasługującą na przypomnienie była zorganizowana w dniach 21-22 maja 2009 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym Krakowie konferencja naukowa Kontrowersje wokół akcesji Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej, pod patronatem honorowym rektorów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie. Tradycyjnie po konferencji ukazał się tom zawierający wystąpienia uczestników pod identycznym tytułem jak sama konferencja, pod redakcją naukową S. Lisa.

Nie sposób nie wspomnieć zorganizowanej w dniach  23-24 września 2010 roku w Krakowie międzynarodowej konferencji naukowej Nauki ekonomiczne wobec wyzwań współczesnej gospodarki światowej, która odbyła się przy okazji Jubileuszu 70-lecia urodzin prof. Stanisława Lisa. Wśród referentów znalazła się liczna grupa pracowników bratniego Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Stanisławowi Lisowi zawierająca zbiór referatów wygłoszonych na konferencji ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w 2010 r.

Z dotychczasowego bilansu współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytetem Ekonomicznym w Bratysławie wynika, że w latach 1992-2008 pracownicy kierowanej przez prof. Stanisława Lisa Katedry Teorii Ekonomii uczestniczyli w 10 konferencjach i sympozjach organizowanych przez Katedrę Teorii Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie. Współpraca ta kontynuowana jest od roku akademickiego 2008/2009 przez Katedrę Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju naszego Uniwersytetu, której kierownikiem jest prof. dr hab. Andrzej Prusek.

Szczególne znaczenie uczelni krakowskiej i bratysławskiej podkreślają wyjątkowe momenty do których należą uroczystości nadania doktora honoris causa. I tak, w murach Akademii Ekonomicznej tytuł doktora honoris causa otrzymał Rektor prof. Ládislav Rendoš z dawnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bratysławie w 1987 r., natomiast Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie nadał tytuły doktora honoris causa Rektorowi AE prof. dr hab. Jerzemu Altkornowi w 2001 r., prof. dr hab. Aleksandrowi Zeliasiowi w 2002 r. oraz prof. dr hab. Stanisławowi Lisowi w 2007 r. Rektor, prof. dr hab. Roman Niestrój został w 2011 roku uhonorowany członkostwem w Radzie Naukowej (Vedecká Rada) Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, a prof. dr hab. S. Lis został członkiem Komisji ds. przewodów doktorskich Wydziału Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie i wszedł w skład zespołu redakcyjnego czasopisma naukowego Nová ekonomika.

Współpraca i wymiana naukowa prowadzona od czterech dekad pomiędzy uczelniami ekonomicznymi Krakowa i Bratysławy, stwarzająca szereg okazji do wymiany doświadczeń dydaktycznych, organizowania wspólnych konferencji i wydawania publikacji naukowych opiera się na silnym związku wspomnianych Katedr, stymulującym rozwój obu ośrodków naukowych, przyczyniając się do zacieśniania więzi przyjaźni pomiędzy narodem polskim i słowackim. Znaczący wkład w rozwój tej współpracy wnieśli rektorzy naszej Alma Mater prof. dr hab. Ryszard Borowiecki i prof. dr hab. Roman Niestrój oraz prof. Ing. Rudolf Sivak, PhD. rektor uczelni bratysławskiej.

Uznając znaczenie i istotność wieloletniej współpracy, z okazji Jubileuszu 40-lecia współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytetem Ekonomicznym w Bratysławie odbędzie się w dniach  24-25 maja 2012 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie konferencja naukowa pt. „Gospodarki Polski i Słowacji na przełomie wieków: doświadczenia i wyzwania” w której obok przedstawicieli świata nauki, polityki i finansów Polski i Słowacji, udział zapowiedział sam prezydent Republiki Słowackiej Rudolf Schuster, który będzie gościem honorowym niniejszej konferencji. Organizatorzy serdecznie zapraszają całą społeczność akademicką do wzięcia udziału w tej ważnej konferencji.

Danuta Kabat-Rudnicka