×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowy rektor Edward Włodarczyk

Uniwersytet Szczeciński
30 kwietnia 2012

Prof. dr hab. Edward Włodarczyk został wybrany na nowego rektora  Uniwersytetu Szczecińskiego, zastąpi na tym stanowisku prof. dr. hab. Waldemara Tarczyńskiego, który nie mógł ubiegać się o reelekcję, ponieważ sprawował tę funkcję już dwie kadencje.

Prof. dr hab. Edward Włodarczyk wygrał zdecydowaną większością głosów, zagłosowało na niego 94 ze 101 biorących udział w głosowaniu elektorów. Poza nim o stanowisko rektora ubiegał się również dr hab. Wojciech Krysztofiak, który uzyskał 1 głos. Jeden głos oddany w głosowaniu był nieważny, 5 głosów nie wskazywało żadnego z kandydatów.

Edward Włodarczyk pełni obecnie funkcję prorektora ds. kształcenia od 2008 roku. Jest także kierownikiem Zakładu Studiów Społecznych i Gospodarczych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego. W latach 1989-1992 pracował na stanowisku docenta w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk oraz kierownika Pracowni Zakładu Historii Pomorza w Szczecinie. Z Uniwersytetem Szczecińskim prof. Włodarczyk związany jest od 1992 roku. W latach 1996-2002 sprawował funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego, a następnie od 2002 do 2008 roku pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych.

Profesor Włodarczyk również jest jednym z czterech wiceprezesów Polskiego Towarzystwa Historycznego, jest także członkiem rad redakcyjnych kilku liczących się polskich czasopism historycznych: „Czasy Nowożytne”, „Zapiski Historyczne” i „Studia Historiae Oeconomicae” oraz promotorem kilkunastu rozpraw doktorskich.  W 2007 roku otrzymał wraz z prof. Zygmuntem Szultką i prof. Włodzimierzem Stępińskim nagrodę zespołową Nobla Zachodniopomorskiego za tom IV Pomorze Zachodnie w okresie od traktatu wersalskiego po klęskę III Rzeszy w 1945 roku.

Julia Poświatowska