×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowi rektorzy

Władze uczelni
18 kwietnia 2012

Prof. Tadeusz Bohdal został wybrany przez kolegium elektorów na nowego rektora Politechniki Koszalińskiej. Dotychczas był prorektorem ds. nauki i współpracy z gospodarką.

W wyborach o funkcję rektora ubiegało się czterech profesorów: Tadeusz Bohdal, Tomasz Hesse, Leon Kukiełka i Kazimierz Szymański. Głosowanie odbyło się w dwóch turach. Do drugiej przeszli Bohdal i Hesse. Stosunkiem głosów 63:40 wygrał pierwszy z naukowców. Obejmie stanowisko od nowego roku akademickiego.

Specjalnością prof. Bohdala jest technika cieplna i chłodnicza. Nowy rektor jest członkiem Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk, na Politechnice Koszalińskiej kieruje Katedrą Techniki Cieplnej i Chłodnictwa na Wydziale Mechanicznym.

Rektor-elekt jest autorem 10 monografii i książek, 315 artykułów i referatów oraz 120 wdrożonych opracowań w postaci projektów, ekspertyz, opinii i sprawozdań z badań naukowych i stosowanych. Wypromował ośmiu doktorów, jest promotorem dwóch wszczętych przewodów doktorskich i 215 prac inżynierskich i magisterskich. (PAP, Nauka w Polsce)

 

Prof. Stanisław Bielecki został ponownie wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej. Był jedynym kandydatem do kierowania uczelnią. Za jego wyborem opowiedziało się 80 elektorów, przeciwko było 24. Jego kadencja potrwa do 2016 roku.

Stanisław Bielecki swoją karierę naukową związał z Instytutem Biochemii Technicznej politechniki, którego jest dyrektorem. Jednym z większych sukcesów naukowych profesora są badania, które doprowadziły do opracowania metody wytwarzania materiałów opatrunkowych, siatek przepuklinowych, rurek i implantów z bakteryjnej celulozy.

W swoim dorobku ma ponad 200 publikacji naukowych oraz 43 patenty i zgłoszenia patentowe. Był wykładowcą w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Francji, Chinach. Współtworzył w 2003 r. Polską Federację Biotechnologii i rok później Polską Platformę Technologiczną Biotechnologii oraz Centrum Doskonałości Biotechnologii Przemysłowej. PAP – Nauka w Polsce

 

Prof. Antoni Bukaluk, dotychczasowy rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, został wybrany na drugą kadencję. W wyborach nie miał kontrkandydata. Prof. Bukaluk uzyskał w poniedziałek poparcie 62 spośród 100 elektorów.

Prof. Antoni Bukaluk jest specjalistą w zakresie fizyki ciała stałego. Do swoich sukcesów zalicza współtworzenie kierunku fizyka techniczna, a także budowę Regionalnego Centrum Innowacyjności przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

W latach 1992-1993 i 2002-2008 był prorektorem ds. nauki. PAP NwP

 

Prof. Kazimierz Furtak został ponownie wybrany rektorem Politechniki Krakowskiej. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko, które pełni od 2008 roku. W głosowaniu oddano 57 głosów, 52 elektorów głosowało za kandydaturą prof. Furtaka, 4 było przeciw, 1 głos był nieważny.

Działalność naukowo-badawcza prof. Furtaka związana jest przede wszystkim z konstrukcjami mostowymi, a w szczególności betonowymi i zespolonym i ma bezpośrednie zastosowania praktyczne. Prof. Kazimierz Furtak jest współautorem ponad 120 ekspertyz, ponad 80 projektów remontu lub wzmocnienia istniejących obiektów mostowych, a także projektów około 20 nowych mostów. Jako drugi w Polsce zastosował taśmy z włókien węglowych do wzmacniania mostów oraz jako jeden z pierwszych maty z włókien węglowych.

Owocem działalności naukowo-badawczej prof. Furtaka jest około 280 publikacji (około 150 autorskich i około 130 współautorskich). PAP NwP

 

Prof. Janusza Morysia po raz drugi wybrano rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2012-2016. Był jedynym kandydatem na funkcję rektora – poinformował rzecznik GUMed prof. Roman Nowicki. Za kandydaturą prof. Morysia głosowało 228 z 267 obecnych na głosowaniu elektorów.

Zainteresowania naukowe prof. Morysia skierowane są na problemy rozwoju, dojrzewania i starzenia ośrodkowego układu nerwowego w tym głownie ośrodków układu limnicznego i przedmurza.

Jest autorem i współautorem 166 publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i 134 streszczeń zjazdowych w recenzowanych czasopismach, promotorem 22 doktoratów oraz sprawował opiekę naukową nad 5 przewodami habilitacyjnymi. PAP – Nauka w Polsce

 

Prof. Andrzej Gospodarowicz został wybrany na rektora wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Zastąpił na tym stanowisku prof. Bogusława Fiedora, który rządził wrocławską uczelnią dwie kadencje. Prof. Gospodarowicz był jedynym kandydatem. W wyborach uzyskał 88 proc. głosów poparcia.

Prof. Andrzej Gospodarowicz jest kierownikiem Katedry Bankowości wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Specjalizuje się w badaniach nad bankowością elektroniczną, zarządzaniem ryzykiem bankowym oraz zarządzaniem bankiem. Jest autorem 178 publikacji i 18 książek. Przewodniczy Komitetowi Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk.

 

Dr hab. Jacek Semaniak, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach został wybrany na rektora tej uczelni. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. W tajnym głosowaniu poparło go 60 z 96 elektorów. 
Prof. Semaniak jest specjalistą w dziedzinie fizyki atomowej i molekularnej. W latach 2005-2008 funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich, a od roku 2008 do chwili obecnej – prorektora ds. ogólnych. Od 2009 r. koordynował na uczelni realizację projektu Rozwój bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni publicznych regionu świętokrzyskiego, podjętego we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Prof. Andrzej Chochół został wybrany rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kadencję 2012-2016. Zastąpi na tym stanowisku prof. Romana Niestrója, który ubiegał się o reelekcję. Trzecim z kandydatów był prof. Ryszard Borowiecki, który pełnił funkcję rektora tej uczelni w latach 2002-2008. W drugiej turze głosowania rektor elekt uzyskał poparcie od 145 elektorów na 225 ważnie oddane głosy.

Prof. Andrzej Chochół w latach 2002-2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Towaroznawstwa, a następnie prorektora ds. studenckich (do chwili obecnej). Pełnił też funkcję prezesa oddziału krakowskiego, a następnie w latach 1998-2007 prezesa zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego. W latach 2004-2008 był też wiceprezydentem The International Society of Commodity Science and Technology z sekretariatem w Wiedniu. Był członkiem, a od 2011 r. jest wiceprezesem Sekcji Towaroznawczej Nauk o Jakości Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu.

 

Archeolog prof. Janusz Ostoja-Zagórski został wybrany na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kontrkandydatem do fotela rektora był prof. Jacek Woźny.

Prof. Ostoja-Zagórski od 2006 r. jest prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą UKW, a także kieruje też Katedrą Archeologii i Cywilizacji Starożytnych. W pracy naukowej zajmuje się przemianami gospodarczymi w Europie w epoce brązu, teoretycznymi podstawami archeologii i metodologią nauk humanistycznych. Jest autorem 10 książek i 236 artykułów naukowych.

 

Nowym rektorem Politechniki Poznańskiej został prof. Tomasz Łodygowski. Jest to jego pierwsza kadencja na tym stanowisku. Wcześniej był prorektorem ds. kształcenia uczelni w kadencjach: 2002-2005 i 2005-2008. Pełni obowiązki przewodniczącego Rady Użytkowników Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

 

Po raz czwarty rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu będzie prof. Jerzy Smorawiński, który wcześniej kierował akademia w latach 1996-1999 i 1999-2002 oraz 2008-2012.

 

Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w nowej kadencji pokieruje prof. Jacek Wysocki.

 

Rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego został po raz kolejny prof. Marian Gorynia.

 

Rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kadencję 2012-2016 został dotychczas kierujący uczelnią prof. Grzegorz Skrzypczak.

 

Na Uniwersytecie Artystycznym na kolejną kadencję wybrano prof. Marcina Berdyszaka.

 

Prof. Wiesław Banyś został wybrany rektorem Uniwersytetu Śląskiego na drugą kadencję. Prof. Wiesław Banyś, który pełni funkcję rektora Uniwersytetu Śląskiego od 2008 roku, był jedynym kandydatem. Oddano 180 ważnych głosów: 134 elektorów głosowało za kandydaturą prof. Banysia, 33 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu.

Prof. Wiesław Banyś od 1989 roku pełnił w Uniwersytecie Śląskim szereg funkcji, m.in. w latach 2002-2005 był prorektorem ds. nauki, współpracy i promocji, a w latach 2005-2008 prorektorem ds. informatyzacji. W 2008 roku został rektorem uczelni, a także przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

 

Prof. Włodzimierz Nykiel został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Łódzkiego na kadencję 2012-2016. Dotychczasowy rektor był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wyboru rektora dokonało grono 190 elektorów. Prof. Nykiel, pełniący funkcję rektora od 2008 roku, otrzymał 171 głosów poparcia, 17 osób głosowało przeciw, dwa głosy były nieważne.

Od 2007 r. prof. Nykiel kieruje Katedrą Materialnego Prawa Podatkowego. W latach 1994-1996 był prodziekanem, a w latach 1996-2002 dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Jest założycielem (1997 r.) i kierownikiem Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi, jedynej tego rodzaju placówki naukowej w Polsce, współpracującej z czołowymi ośrodkami zagranicznymi.

 

Nowym rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2012-2016 został prof. Andrzej Ciechanowicz, specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii. Na stanowisku rektora zastąpi urzędującego do tej pory prof. Przemysława Nowackiego.

49-letni prof. Ciechanowicz jest kierownikiem Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Medycyny Molekularnej PUM, szefem Zakładu Biochemii Klinicznej i Molekularnej oraz prorektorem ds. nauki. PAP – Nauka w Polsce

 

Prof. Jerzy Kaszuba został rektorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na stanowisku zastąpi prof. Marię Murawską, która kierowała uczelnią przez dwie kadencje.

Prof. Kaszuba został wybrany przez 40 elektorów już w pierwszej turze głosowania pokonując trzech kontrkandydatów. W kończącej się w tym roku kadencji był prorektorem ds. dydaktycznych, a w latach 1999-2005 także rektorem Akademii Muzycznej.

 

57 elektorów ponownie wybrało na stanowisko rektora Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisława S. Nicieję.

Prof. Stanisław S. Nicieja jest historykiem i historykiem sztuki. Na WSP, a potem UO pracuje od 1973 roku. Przez trzy kadencje pełnił już funkcję rektora UO – w latach 1996 – 2002 oraz 2005-2008.

Napisał ponad 20 książek. Najważniejsza to Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. W latach 2001-2005 był senatorem RP.

Zasiadał m.in. w Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, zespole Odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie i Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

 

Prof. Marek Tukiendorf, dotychczasowy prorektor ds. nauki, został wybrany na nowego rektora Politechniki Opolskiej. Był jedynym kandydatem, który starał się o tę funkcję. Prof. Tukiendorfa poparło 81 elektorów z 99 obecnych podczas wyborów. Przeciw było 9, a od głosu wstrzymało się 8.

Prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf z wykształcenia jest chemikiem, specjalizującym się w inżynierii rolniczej i inżynierii chemicznej. Funkcję prorektora ds. nauki pełnił na Politechnice Opolskiej od 2005 r. Był pełnomocnikiem rektora w sprawie powołania w Opolu Instytutu Konfucjusza, drugiego po istniejącym już na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2004 roku jest członkiem Komitetu Techniki Rolniczej Polskiej Akademii Nauk.

 

Prof. Marek Bojarski został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Wrocławskiego na kolejną kadencję. W wyborach pokonał prof. Leszka Pacholskiego, który był rektorem uczelni w latach 2005-2008.

Za kandydaturą prof. Bojarskiego opowiedziało się 138 elektorów, a za prof. Pacholskim – 46. Ośmiu elektorów zagłosowało przeciwko obu kandydaturom.

Marek Bojarski, prawnik specjalizujący się w prawie karnym, w latach 1993-1995 i 1999-2002 pełnił funkcję prorektora, a w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po raz pierwszy został wybrany na rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w 2008 r.

 

Prof. Andrzej Tretyn wybrany został na nowego rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na prof. Tretyna głosowało 121 elektorów, 112 elektorów poparło jego konkurenta prof. Andrzeja Radzimińskiego, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

Prof. dr hab. Andrzej Tretyn w 1996 r. uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. Trzy lata później objął stanowisko profesora zwyczajnego na UMK. W latach 1999-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Od 2005 r. jest prorektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Obecnie kieruje też Katedrą Fizjologii Roślin i Biotechnologii.

Jako naukowiec zajmuje się cytofizjologią, elektrofizjologią i fotomorfogenezą roślin. Ostatnio prowadzi również badania z zakresu biologii medycznej.

 

Prof. Cezary Sanecki został wybrany na nowego rektora Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kadencję 2012-2016. Wyboru dokonało grono niemal 80 elektorów. Prof. Sanecki pokonał prof. Krzysztofa Kamińskiego.

Prof. Cezary Sanecki to pianista, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1987 r.) oraz w klasie kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka i prof. Bronisława Hajna. Obecnie prof. Sanecki prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Od 2008 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów łódzkiej uczelni.

 

Prof. Jacek Nikliński został ponownie rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Za kandydaturą Niklińskiego głosowało 97 z 98 głosujących elektorów, jedna osoba była przeciw.

Prof. Jacek Nikliński ma 49 lat. W kadencjach 2002-2005 i 2005-2008 pełnił funkcję prorektora ds. nauki w Akademii Medycznej w Białymstoku. Z jego inicjatywy powstało Centrum Medycyny Doświadczalnej Akademii Medycznej w Białymstoku. Dorobek naukowy Jacka Niklińskiego z ostatnich czterech lat to 39 publikacji.  (PAP)