Nie pozwól by PKS odjechał bez Ciebie
Czy PKS kojarzy Ci się tylko z Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej, wiekowymi autobusami, niewygodnymi siedzeniami, starymi dworcami, długimi godzinami spędzonymi w podróży (i tak krótszymi niż te fundowane przez PKP) oraz tragicznymi polskimi drogami?
A czy według Ciebie PKS może kojarzyć się także z zabawą i świetną muzyką? Z koncertami i warsztatami? Z młodymi i energicznymi ludźmi? Nie? Najwyższy czas to zmienić!
Ruszyła rejestracja zgłoszeń do 9. edycji Festivalu PKS, organizowanego przez Centrum Kultury „Rotunda” oraz Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potrwa ona do 15 marca. Natomiast w dniach 20-22 kwietnia odbędzie się wielki finał tego wydarzenia, który nie będzie miał nic wspólnego z autobusami. No, może poza jednym pomalowanym.
Czas uchylić rąbka tajemnicy. Festival PKS to ogólnopolski Festiwal Przeglądu Kapel Studenckich, w którym młode, ambitne i energiczne zespoły mogą przedstawić swoje umiejętności przed wyjątkową widownią i profesjonalnym jury oraz zdobyć szansę zaistnienia na polskiej, a w przyszłości być może na światowej, scenie muzycznej. Prócz koncertów konkursowych, kolejnym edycjom PKS-u towarzyszą inne imprezy kulturalne, wpisujące się w ogólną koncepcję tego wydarzenia. Warsztaty, spotkania z ludźmi z branży, pokazy filmowe i wystawy to tylko nieliczne z atrakcji, jakie co roku proponowane są przez organizatorów tego Festiwalu.
Historia muzycznej trasy PKS-u ma początek w 2004 roku, kiedy to w Krakowie, w Klubie studenckim „Żaczek”, miała miejsce pierwsza edycja tej, wpisanej na stałe w kalendarz imprez współorganizowanych przez studentów UJ, imprezy. Festiwal PKS nosił wtedy jeszcze nazwę Przeglądu Studenckich Zespołów Amatorskich i nie miał ogólnopolskiego charakteru – brały w nim udział jedynie zespoły z Małopolski.
Kolejna edycja zanadto nie różniła się od pierwszego Festiwalu - Kraków ponownie poczuł smak twórczości młodych i energicznych zespołów. Podczas trzeciej edycji Przystanku nasz muzyczny autobus zmienił trasę i ostatecznie zatrzymał się w Klubie „Rotunda”, który w dalszym ciągu stanowi końcowy przystanek dla wszystkich edycji wydarzenia. Prócz standardowego programu Festiwalu, który stanowiły koncerty, będące jednocześnie eliminacjami między najlepszymi zespołami oraz koncertu finałowego, wydarzenie uświetnił zespół Negatyw.
2007 rok i czwarty PKS okazał się przełomem w historii Festiwalu. Organizatorzy stwierdzili, że region Małopolski to zdecydowanie za mało, otworzyli się więc na muzyków z całego kraju.
W 2008 roku, podczas piątej edycji PKS-u, zespoły miały szansę nie tylko pokazać się publiczności, ale także podnieść poziom swoich umiejętności. Zorganizowano warsztaty muzyczne, które były prowadzone przez uznanych specjalistów i nauczycieli (m.in. przez Romana Ślazyka). Ponad to, pojawił się „akcent międzynarodowy” – do występu na PKS-sie zaproszono pochodzący z Wilna zespół The Fly.
Przy pracy nad 6. edycją Festiwalu organizatorzy postanowili wykorzystać siłę Internetu i nawiązali współpracę z portalem muzzo.pl, gdzie zgłaszający się artyści mogli tworzyć swoje profile i umieszczać utwory, a tym samym dotrzeć do większego grona odbiorców. Na zakończenie szóstego PKS-u wystąpił krakowski zespół Skangur.
Od 2010 roku PKS-owi towarzyszyło coraz więcej imprez dodatkowych. Były to m.in.: warsztaty organizowane dla uczestników PKS-u, spotkania publiczności ze specjalnie zaproszonymi gośćmi, projekcje filmowe dotyczące muzyki i rozmowy z ich autorami, wystawy i oczywiście koncerty, w tym także te wykonywane przez zaproszone gwiazdy, takie jak zespół Świetliki występujący podczas jednej z edycji festiwalu.
W 2011 roku, podczas ósmego Festiwalu Przeglądu Kapel Studenckich, wszystkim zainteresowanym umożliwiono uczestnictwo w otwartych warsztatach, dyskusjach poświęconych muzyce oraz spotkaniach filmowych (uczestnicy mogli poznać historię muzyki oglądając dokument Beats of Freedom – Zew Wolności oraz porozmawiać z jego twórcami). Koncert finałowy był nie tylko okazją do posłuchania twórczości zdobywcy pierwszego miejsca, ale także do świetnej zabawy podczas występów Translola, Oszibarack, Smolika i Kasi Kurzawskiej (wokalistki zespołu Sofa).
A co organizatorzy szykują w tym roku? Warsztaty, ciekawe projekcje filmowe, wystawy, spotkania z artystami i ludźmi z branży muzycznej, a nawet możliwość pomalowania autobusu, który stanie się symbolem festiwalu. Jednak tegoroczny PKS, podobnie jak jego zeszłoroczne edycje, to przede wszystkim muzyka, muzyka i jeszcze raz muzyka!
Magdalena Patejko