Międzynarodowe sympozjum badań nad humorem
Między 25 a 29 czerwca w Krakowie odbędzie się międzynarodowe sympozjum International Society for Humor Studies – stowarzyszenia założonego z myślą o rozwijaniu badań nad humorem. Eksperci, wykładowcy akademiccy, a także studenci studiów doktoranckich z całego świata przyjadą do Auditorium Maximum podzielić się swoimi badaniami i odkryciami w tej dziedzinie, a także swoją fascynacją tym jakże pozytywnym zjawiskiem. Do uczestnictwa w tym wydarzeniu można się rejestrować od 12 grudnia 2011 do 1 marca 2012.
– To ogromny zaszczyt, że 24. konferencja ISHS odbędzie się właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim – mówi dr Władysław Chłopicki, organizator sympozjum, a od 1989 roku członek stowarzyszenia. – Polacy mają w dziedzinie humoru bardzo wiele do powiedzenia, jest on nieodłącznym elementem naszej kultury. Jeszcze przed konferencją, w marcu 2012 roku, ukaże się nakładem wydawnictwa Tertium tom „Polish Humour”, w którym zostały opisane najważniejsze gatunki i formy polskiego humoru – od poezji i prozy, przez sztukę kabaretową i komedie, aż po humor różnych grup etnicznych i wiekowych, co najważniejsze z przykładami – poleca.
Salvatore Attardo, współtwórca najbardziej wpływowej współczesnej teorii humoru – The General Theory of Verbal Humor – również chwali zapał Polaków do analizowania jego przejawów. – Coraz więcej e-maili, które otrzymuję z pytaniami o moją pracę przychodzi właśnie od studentów z Polski – mówi.
Gośćmi specjalnym sympozjum będą uznani na całym świecie eksperci w tej dziedzinie: Victor Raskin (współtwórca wspomnianej już teorii GTVH), Willibald Ruch (psycholog, wieloletni redaktor tomów z cyklu Humor Research), a także Christie Davies, Jessica Milner Davis oraz Giselinde Kuipers (redaktor czasopisma „Humor”). 25 czerwca poprowadzą oni przedkonferencyjne cykle wykładów przeznaczone specjalnie dla tych, którzy dopiero zamierzają zacząć swoją przygodę z badaniami nad humorem.
– Humor to, wbrew pozorom, poważna sprawa – dodaje Władysław Chłopicki. – Badaniami tego zjawiska zajmują się sympatycy bardzo wielu dziedzin nauk humanistycznych: od językoznawstwa i filologii, przez psychologię, nauki społeczne i politologię, aż po kulturoznawstwo i historię – wymienia. – To, co śmieszne i zabawne – czy to komedia, kabaret, dobry kawał, polityczna lub społeczna satyra, czy śmieszny komiks w gazecie – wywołuje miłe skojarzenia, poprawia samopoczucie, choć na chwilę pozwala oderwać się od powagi codziennego życia. Co jednak sprawia, że niektóre rzeczy nas śmieszą, a inne nie? Czy humor jest zjawiskiem uniwersalnym czy warunkowanym kulturowo? W jakim stopniu humor opiera się na używaniu języka? W jaki sposób nasze poczucie humoru wykorzystywane jest w kampaniach wyborczych i reklamowych? Czy płeć ma znaczenie dla poczucia humoru?
Humorolodzy z całego świata szukają odpowiedzi na te i wiele innych pytań: interesują ich mechanizmy, które rządzą humorem. Okazuje się, że jest ich bardzo wiele, a samo zjawisko jest niebywale wręcz złożone i wielowarstwowe.
Organizatorzy mają nadzieję, że to wydarzenie zwróci uwagę środowisk akademickich, a zwłaszcza samych studentów, na fakt, że humor – choć to słowo budzi dość błahe skojarzenia – to tak naprawdę nie tylko śmiech i rozrywka, ale przede wszystkim wyjątkowo złożone i skomplikowane zjawisko, którego analiza zbliża do poznania potęgi ludzkiego umysłu.
Wszystkich zainteresowanych konferencją odsyłamy do uaktualnianej na bieżąco strony sympozjum: http://humor-conference2012.info/
Joanna Olejarczyk