×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Drugi kierunek studiów bezpłatny jeszcze rok?

Prawo o szkolnictwie wyższym
10 lutego 2012

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wzbudza w środowisku akademickim wiele kontrowersji. Reforma systemu stypendialnego, wdrażanie Krajowych Ram Kwalifikacji i, co dla studentów najważniejsze, wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów to punkty zapalne w debacie społeczności akademickiej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem resortu odpłatność za drugi kierunek studiów będzie obowiązywała już od roku akademickiego 2012/2013

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego źle interpretuje ustawę, którą samo przygotowało i odpłatność za drugi kierunek studiów będzie mogła wejść dopiero od roku akademickiego 2013/2014. Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w art. 29 ust. 2 zawiera przepis, który interpretowany zarówno literalnie, jak i celowościowo, nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Piotr Müller, przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, wyraził już oficjalne stanowisko Samorządu Studentów w tym zakresie na posiedzeniu Senatu UW, na którym gościł podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Z. Marciniak. Opinia ta uzyskała aprobatę m.in. dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW, prof. Krzysztofa Rączki oraz byłego prorektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marka Wąsowicza.

Przepisy przejściowe przewidują, że (Art. 29 ust. 2) „Studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012: 1) studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niż jednym kierunku studiów nie wnoszą opłat, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 1a ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie rekrutacji (…)”. Użycie sformułowania „w roku akademickim”, a nie „na rok akademicki”, oznacza, że osoby, które podczas trwania obecnego roku akademickiego zostaną przyjęte na studia (zrekrutowane), mogą dalej bezpłatnie studiować na dwóch kierunkach studiów.

Ponadto gdyby wolą ustawodawcy było wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów od następnego roku akademickiego (2012/2013) przepis w ogóle nie zawierałby drugiego członu „oraz w roku akademickim 2011/2012”. Przepis bez drugiej części faktycznie objąłby wtedy opłatami za drugi kierunek studiów wszystkich przyjętych na studia po 1 października 2011 roku. Jednakże wyraźną wolą ustawodawcy było przedłużenie tego okresu poprzez dodanie drugiego członu sformułowania.

Podobne stanowisko wyraziła Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna w  grudniu 2011 r. Dotyczy ono m.in. wprowadzenia Krajowym Ram Kwalifikacji. Przepisy przejściowe dotyczące ich wprowadzenia  są analogicznie skonstruowane w art. 29 ust. 1 nowelizacji.

Taką interpretację przepisu art. 29, podaje też Komentarz do ustawy o szkolnictwie wyższym i ustawy o tytule i stopniach naukowych, autorstwa prof. Huberta Izdebskiego.

W związku prezentowanymi powyżej argumentami Piotr Müller, w imieniu Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, skierował 20 stycznia br. oficjalne pismo do Pani Minister Barbary Kudryckiej z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Ewentualna nieprzychylna interpretacja resortu może zakończyć się w przyszłym roku falą pozwów sądowych skierowanych przeciwko uczelniom publicznym za pobieranie opłat niezgodnie z prawem.

Link: http://piotrmuller.pl/1375/drugi-kierunek-studiow-bezplatny-jeszcze-rok/

Piotr Müller