×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Piąta edycja „The International Banach Prize”

Polskie Towarzystwo Matematyczne i Ericpol
22 listopada 2012

Już po raz piąty Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Ericpol zapraszają młodych matematyków do udziału w konkursie The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences. Podobnie jak w ubiegłym roku, w konkursie mogą brać udział doktoranci z Białorusi, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowacji, Szwecji, Ukrainy i Węgier. Fundatorem nagrody w wysokości 20 000 PLN jest polska firma informatyczna Ericpol.

– To już piąta edycja konkursu. Od początku dbaliśmy o wysoki standard i teraz możemy z pewnością powiedzieć, że nagroda okrzepła i wpisała się w krajobraz polskiej matematyki – mówi prof. Stefan Jackowski, prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego. – Nagroda zyskała uznanie zarówno w Polsce jak i za jej granicami co ma dla nas duże znaczenie – dodaje prof. Jackowski.

– Prasa donosi, że wśród prezesów firm absolwenci politechnik zdecydowanie zwyciężają z ekonomistami. Myślenie ścisłe, techniczne okazuje się lepsze na czas kryzysu i nie tylko. Taki zdyscyplinowany sposób myślenia zawdzięczamy właśnie matematyce, bez której nie ma fizyki i nauk inżynierskich. To właśnie dlatego wspieramy dyscyplinę naukową, dzięki której można dokładnie opisać i zweryfikować największe abstrakcje – mówi Prezes firmy Ericpol, Jan Smela.

Wręczenie International Banach Prize w 2012 r. zbiegło się z 6. Europejskim Kongresem Matematycznym, który odbył się po raz pierwszy w Polsce i zgromadził najwybitniejszych przedstawicieli świata matematyki z Europy, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Do czwartej edycji konkursu zakwalifikowało się 14 rozpraw doktorskich z Polski, Ukrainy, Finlandii, Norwegii i Węgier. Główną nagrodę otrzymał węgierski matematyk, dr Andras Mathe z Uniwersytetu Warwick (Wielka Brytania). Nagrodzona praca nosi tytuł „The isomorphism problem of Hausdorff measures and Hoelder restrictions of functions” (Izomorficzne problemy miar Hausdorffa i ograniczenia Hoeldera dla funkcji). We wcześniejszych edycjach laureatami zostali polscy matematycy: dr Łukasz Pańkowski z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Jakub Gismatullin i i dr Tomasz Elsner z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kandydatem do nagrody może być autor rozprawy doktorskiej z zakresu nauk matematycznych, na podstawie której otrzymał stopień doktora w latach 2010-2012 w instytucji znajdującej się na terenie krajów objętych konkursem. Termin nadsyłania zgłoszeń do Polskiego Towarzystwa Matematycznego upływa 31 stycznia 2013 r. Nazwiska laureata nagrody i osób nominowanych Jury ogłosi do 31 maja 2013 r., a uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się podczas Forum Matematyków Polskich w czerwcu 2013 roku.

Jan Malkiewicz