×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dyplom, który otwiera ponad 6 tys. drzwi do kariery

British Council
29 września 2011

British Council, instytucja zajmująca się m.in. egzaminowaniem ze znajomości języka angielskiego, informuje o coraz większej popularności testu językowego IELTS. Liczba polskich kandydatów, wykorzystujących dyplom do wyjazdów akademickich i stażowych, jak i liczba obcokrajowców, którzy przyjeżdżają z nim na studia do Polski, rośnie z każdym rokiem. W samym 2010 roku blisko 1,5 miliona osób podeszło do tego właśnie testu!

Egzamin IELTS jest obecnie uznawany przez ponad 6 tysięcy instytucji na całym świecie. Jeśli ktoś myśli np. o studiach w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii, powinien się nim zainteresować, albowiem wymagają go od swoich przyszłych studentów największe i najbardziej szanowane uniwersytety, takie jak Yale, Harvard, Princeton, Uniwersytet Londyński czy MIT. Poza uczelniami wyższymi, IELTS jest także wykorzystywany w procesach rekrutacyjnych przez firmy takie, jak: Coca Cola Inc, Emmerson Direct Communication, Shell International i niektóre oddziały Ernst & Young. IELTS zdobywa też coraz większą popularność w Polsce. – Widać to w zwiększającej się liczbie polskich uczelni oraz instytucji państwowych, wpisujących go na listy uznawalności (wśród nich m.in. Polska Służba Cywilna, MEN, Uniwersytet Jagielloński, Politechniki w Warszawie i Krakowie), a także wzrastającej liczbie kandydatów, w tym osób starających się o przyjęcie na polskie uczelnie – mówi Dorota Rankowska z British Council. – To i dla nas zupełnie nowa sytuacja. Do tej pory w naszych oddziałach IELTS zdawały głównie osoby planujące wyjazd na studia do krajów anglojęzycznych. W ubiegłym roku natomiast kilkakrotnie już przeprowadzaliśmy test dla sporych grup obcokrajowców, chcących rozpocząć studia w Polsce. To znak, że polskie uczelnie naprawdę dobrze zaczynają sobie radzić na międzynarodowym rynku edukacyjnym i ciągle doskonalą swoją ofertę skierowaną nie tylko do polskich, ale i zagranicznych kandydatów – kontynuuje Rankowska.

Egzamin zyskuje sobie wciąż nowych sprzymierzeńców dzięki swojej unikalnej formule. – IELTS wybrałem ze względu na jego praktyczne podejście do kwestii znajomości języka – mówi Kacper, który test ma już za sobą. Sama struktura egzaminu oraz skala oceniania, sprawiają, że można się do niego przygotować samodzielnie i otrzymać certyfikat odpowiadający naszej znajomości języka – wtóruje mu inny kandydat, także Kacper. Skąd te opinie? IELTS jest testem diagnostycznym, który nie wymaga od zdającego wstępnej oceny swojego poziomu znajomości języka. To zadania testowe mają pomóc w określeniu stopnia zaawansowania nauki języka obcego. Dzięki zaś 9-cio stopniowej skali zakreślany jest profil kandydata, zarówno z każdej części egzaminu (tj. słuchania, pisania, rozumienia tekstu pisanego i mówienia), jak i z jego całości. Na podstawie tak zbudowanej informacji o znajomości angielskiego, uczelnie i firmy mogą wybrać tych, którzy najlepiej odpowiadają profilowi kierunku studiów czy danego stanowiska.

Więcej o egzaminie IELTS na stronie: www.britishcouncil.pl i www.ielts.org.

Małgorzata Kurpias