Inauguracja jubileuszu 75-lecia
W czwartek 29 września br. o godz. 11:00, w Auli im. dr. Józefa Lisaka, bud. A, ul. Bogucicka 3, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2011/2012 w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach rozpoczęte zostaną obchody jubileuszu 75-lecia tej jednej z najstarszych uczelni Górnego Śląska.
Kluczowe dla powstania ówczesnego Wyższego Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych ustalenia trwały w roku 1936. Natomiast 11 stycznia 1937 r. odbył się pierwszy wykład. Animatorem przedsięwzięcia był dr Józef Lisak, organizator, a następnie pierwszy rektor uczelni.
– Nie sposób w tych dniach nie wrócić do atmosfery toczonych na Śląsku w latach 30. XX wieku debat o rozbudowie systemu kształcenia w tej części Polski – przypomina prof. Jan Pyka, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. – Miejmy świadomość, że niewielu było wizjonerów, którzy widzieli potrzebę tworzenia uczelni wyższej tu – na przemysłowym, robotniczym pograniczu ówczesnego Państwa Polskiego. Historia jednak chciała nakreślić inny scenariusz. Scenariusz, który zrodził się w głowie dr. Józefa Lisaka, by – jak sam powiedział – „założyć w Katowicach szkołę wyższą, na razie nie akademicką”. Jego szkoła miała wykraczać poza znane w ówczesnej Polsce kanony. Jak argumentował: wyższa szkoła – wówczas prywatna, nie akademicka, może eksperymentować, przenosić ścieżki kształcenia z zagranicy, być bardzo blisko przemysłu i regionu, dynamicznie się rozwijać. Z dumą możemy powiedzieć, że te ideały zaszczepione przez dr. Lisaka są w naszych sercach żywe aż do dziś.
Dziś w uniwersytecie kształci się kilkanaście tysięcy osób. Korzystają z pełnej oferty studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz licznych studiów podyplomowych. Młodzi ludzie, którzy w czwartek złożą studenckie ślubowanie wybierać mogli spośród 14 kierunków kształcenia. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się takie nowości jak: dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz logistyka. Od wielu lat najbardziej obleganym kierunkiem są finanse i rachunkowość. Zajęcia w uczelni prowadzi ponad pół tysiąca nauczycieli akademickich na czterech wydziałach: Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Zarządzania.
Podczas tegorocznej uroczystej inauguracji współczesność będzie przeplatała się z historią. Dzięki Teatrowi Gry i Ludzie poznamy atmosferę lat 30. XX wieku w Katowicach. Wszystko wskazuje na to, że możliwe nawet będzie zrobienie pamiątkowej fotografii z założycielem uczelni dr. Józefem Lisakiem. Podobno w szczególnych dla Uniwersytetu momentach wychodzi on z ram portretu…
– W 1937 roku w uczelni studiowało 60 osób, a stała kadra liczyła 3 pracowników – mówi rektor. Szkoła stopniowo rozwijała się, wzmacniała swoją pozycję, budowała własną kadrę, zespoły i szkoły naukowe. W 1974 roku stała się jedną z pięciu państwowych wyższych uczelni ekonomicznych i w tej „wielkiej piątce” dynamicznie rozwija się do dziś. Od roku 2010 szczycimy się statusem uniwersytetu przymiotnikowego; najwyższą rangą, jaką może nosić uczelnia kształcąca w określonych dziedzinach nauki. To prestiż, ale także zobowiązanie.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest znaczącym uczestnikiem ważnych sieci naukowych i eksperckich o zasięgu międzynarodowym i krajowym. W regionie jest partnerem władz samorządowych i realizuje liczne przedsięwzięcia ukierunkowane na innowacyjność gospodarki województwa śląskiego. Współdziała z biznesem oraz sferą pozarządową.
Wszystkie obiekty dydaktyczne Uniwersytetu przeszły w ostatnich latach znaczące remonty i modernizacje. – Ponadto obecnie realizujemy trzy duże inwestycje – dodaje prof. Pyka. – Pierwszą z nich – zmierzającą do finiszu – jest utworzenie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Już za kilka miesięcy wszystkie nasze zbiory biblioteczne, tradycyjne i cyfrowe, będą dostępne w tym supernowoczesnym i przyjaznym czytelnikowi gmachu. Także nad Rawą, w drugim końcu kampusu uniwersyteckiego, rozpoczęliśmy budowę Centrum Nowoczesnych Technologii Informacyjnych. Dzięki temu nasze rozproszone dotąd specjalistyczne pracownie informatyczne znajdą się w jednym miejscu, otoczone nowymi funkcjami związanymi z korzystaniem z tej infrastruktury przez studentów, naukowców oraz biznes i społeczność naszego regionu. Nadszedł też czas na zatroszczenie się o symbol naszej Uczelni, a jednocześnie symbol samorządności naszego Miasta – budynek Rektoratu, a niegdyś Ratusz Bogucic-Zawodzia. Przy okazji toczącego się remontu nadamy mu nowe funkcje reprezentacyjne, tak by mógł służyć Uniwersytetowi i Miastu.
Główne obchody jubileuszu 75-lecia odbędą się w rocznicę pierwszego wykładu w Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych, czyli 11 stycznia 2012 roku. Data ta od kilku lat obchodzona jest jako Święto Uczelni. Na rok jubileuszowy władze Uniwersytetu zapowiadają także uroczystości związane z nadaniem doktoratu honoris causa – otrzyma go Jacques Delors – oraz medali Uniwersytetu. W środku karnawału, 28 stycznia odbędzie się tradycyjny już bal, a 16 czerwca zorganizowany zostanie szczególnie huczny zjazd absolwentów.
Marcin Baron