W oparciu o Scopus
Dwunasty już ranking szkół wyższych miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” oraz dziennika „Rzeczpospolita” został opracowany we współpracy z międzynarodowym wydawnictwem Elsevier i opiera się częściowo na analizach publikacji zawartych w bazie bibliograficzno-abstraktowej Scopus.
W tegorocznym rankingu uczelnie z Warszawy i Krakowa znów okazały się bezkonkurencyjne. Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce, za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim miejscu w tabeli najlepszych znalazła się Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych magisterskich niekwestionowanym liderem jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Ranking został oparty na 32 szczegółowych kryteriach, tworzących 6 grup, wedle których były oceniane uczelnie. Są to: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.
Publikacje, cytowania i h-index (współczynnik publikacji oraz ich cytowań mierzony wg metody Hirscha za lata 2006-2010) są mocnymi pozycjami efektywności naukowej, która wraz z potencjałem naukowym stanowi o sile naukowej uczelni. I w tym aspekcie wiedzie prym Uniwersytet Jagielloński. Naukowcy tej uczelni opublikowali ponad 1,5 tys. artykułów.
W tegorocznym rankingu były brane pod uwagę publikacje z lat 2006–2010 z bazy Scopus, która stanowi najobszerniejszy na świecie zbiór abstraktów (streszczeń) i cytowań literatury naukowej oraz uznanych zasobów sieci internetowej. Scopus wydawnictwa Elsevier jest serwisem uniwersalnym, gdyż tematycznie ogarnia wszystkie dziedziny wiedzy (m.in. nauki medyczne, przyrodnicze, inżynierię, chemię, fizykę, biologię, ekonomię). Baza indeksuje ok. 18 tysięcy tytułów czasopism. W porównaniu z Web of Science baza Scopus indeksuje o około 70 proc. czasopism więcej, kładąc nacisk na publikacje europejskie, w tym liczne tytuły polskie, bo aż 170.
Pełne wyniki o rankingu znajdują się na stronie www.ranking.perspektywy.pl.
Daria Bojkowska