×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Warsztaty o przyszłości światowej nauki

Elsevier Library Connect
23 maja 2011

Czy polskie biblioteki podzielą los biblioteki Uniwersytetu Stanford, która sukcesywnie rezygnuje z tradycyjnych zbiorów na rzecz e-czasopim i e-booków? O digitalizacji zasobów bibliotecznych i innych najnowszych trendach w światowej nauce dyskutowano na odbywających się po raz pierwszy w Polsce warsztatach Elsevier Library Connect.

11 maja br. roku w warszawskim hotelu Novotel Airport odbyły się warsztaty organizowane przez światowej sławy wydawnictwo naukowe Elsevier. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy bibliotek  uniwersyteckich, bibliotekarze oraz naukowcy.

Warsztaty podzielono na bloki tematyczne, gdzie m.in. omówiono najnowsze trendy w świecie nauki i bibliotekoznawstwa oraz stan polskiego społeczeństwa naukowego. Nie zabrakło przejrzystej i ciekawej prezentacji naukowych baz danych wydawnictwa, takich jak SciVerse Science Direct, SciVerse Scopus oraz aplikacji mobilnych, które już teraz stanowią nieodłączny element w pracy badawczej naukowców.

Warsztaty prowadził Piotr Golkiewicz z wydawnictwa Elsevier, który skutecznie zachęcał uczestników do dyskusji o elektronicznych książkach i czasopismach. „Digitalizacja polskich zasobów bibliotecznych to kwestia czasu. Do elektronicznych publikacji może mieć dostęp nieograniczona ilość użytkowników. Naukowiec nie marnuje czasu na  żmudne i czasochłonne poszukiwanie materiałów naukowych. Poświęca się badaniom, czyli zajmuje się tym, czym powinien”.

Prelegentami warsztatów byli przedstawiciele wydawnictwa: Stefan Blickling, dyrektor regionalny na rynki Europy Wschodniej oraz Niemiec, Austrii i Szwajcarii, Chiinga Musonda, dyrektor Departamentu ds. Badań oraz Coen van der Krogt, który jest odpowiedzialny za sprzedaż oraz implementację naukowych baz danych. Gościem specjalnym był Ian Rowlands z Uniwersytetu College London, który poprowadził wykład nt. pozytywnego wpływu dostępności literatury akademickiej na wyniki naukowe.

– Warszaty Elsevier Library Connect odbywają się na całym świecie. Mam nadzieję, że stanie się to również dobrą tradycją w Polsce – dodaje Piotr Golkiewicz. Jeden z uczestników warsztatów powiedział: – Dostęp do kolekcji e-booków to rozwiązanie dla każdej biblioteki. Naukowcy nie borykają się z problemem wiecznie brakujących egzemplarzy.

Daria Bojkowska