×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Walczący z plagiatami

Ochrona własności intelektualnej
17 maja 2011

Seminarium Reforma szkolnictwa wyższego a jakość kształcenia i ochrona własności intelektualnej połączone z galą wręczenia certyfikatów „Uczelnia walcząca z plagiatami” i „Wydział walczący z plagiatami” to coroczna, już czwarta edycja organizowanych przez Fundację im. Augustina-Jeana Fresnela i Plagiat.pl spotkań dedykowanych propagowaniu idei ochrony własności intelektualnej. W tym roku patronat nad seminarium roztoczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Tegoroczne seminarium poświęcone było zmianom, jakie niesie nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wynikami badań, dotyczącymi skali i rozmiarów zjawiska plagiatowania w studenckich pracach dyplomowych, a także z praktycznymi sposobami przeciwdziałania nieuczciwości naukowej. W seminarium udział w charakterze prelegentów wzięli: ekspert boloński prof. dr hab. Ewa Chmielecka, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej prof. dr hab. Marek Rocki, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień dr hab. Mariusz Jędrzejko, prof. SGGW, dyrektor Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Andrzej Kurkiewicz, dyrektor ds. kluczowych klientów Plagiat.pl oraz ekspert Fundacji im. A-J Fresnela Dominik Bralczyk oraz prezes Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński. Seminarium towarzyszyła gala wręczenia certyfikatów instytucjom, które przeszły audyt uczelnianych procedur antyplagiatowych i tym samym stosują najwyższe dostępne standardy kontroli jakości prac dyplomowych. Zdaniem organizatorów konferencji jest on świadectwem dbałości o jakość kształcenia i sprawiedliwe ocenianie, a także troski wspólnoty akademickiej o szacunek dla własności intelektualnej.

W tym roku certyfikaty otrzymało 18 uczelni i wydziałów, w poprzednim roku certyfikacją objętych zostało 15 jednostek akademickich, w 2009 r. – 13, a w 2008 r. – 10.

Certyfikaty „Uczelnia walcząca z plagiatami” oraz „Wydział walczący z plagiatami” to wyróżnienia przyznawane uczelniom i wydziałom, które wprowadziły procedury antyplagiatowe i regularnie kontrolują ich funkcjonowanie. Usługa, dzięki której można otrzymać Certyfikat, przeznaczona jest wyłącznie dla uczelni należących do kategorii złotej oraz dla wydziałów należących do kategorii srebrnej, co oznacza, że wszystkie prace naukowe powstające na danej uczelni lub wydziale podlegają procedurze antyplagiatowej. Certyfikaty poświadczają posiadanie możliwie najskuteczniejszych procedur antyplagiatowych co znajduje również wyraz w prawie wręczania absolwentom przez wyróżnione jednostki akademickie certyfikatów przez okres jednego roku akademickiego.

Pierwszy raz uroczyste wręczenie Certyfikatów nastąpiło 3 kwietnia 2008 i było połączone z konferencją Problematyka plagiatowania w polskim szkolnictwie wyższym. Druga edycja gali wręczenia certyfikatów odbyła się 17 kwietnia 2009 i była częścią konferencji Plagiatowanie chorobą cywilizacji XXI wieku. Jakość kształcenia oraz problem kradzieży dóbr intelektualnych w nauce, kulturze, biznesie i polityce. Kolejna, trzecia edycja, połączona z seminarium Internet a ochrona własności intelektualnej. Czy należy zmienić prawo?, odbyła się 23 kwietnia 2010. W tym roku czwarta edycja certyfikacji uczelni, które poddały się audytowi procedur antyplagiatowych, odbyła się 11 maja w salach Warszawskiego Domu Technika NOT.

 

Uczelnie i Wydziały wyróżnione certyfikatem „Uczelnia walcząca z plagiatami” oraz „Wydział walczący z plagiatami” w roku akademickim 2011/2012

(kolejność alfabetyczna):

 

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

Akademia Pomorska w Słupsku

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim

Politechnika Gdańska – Wydział Zarządzania i Ekonomii

Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi

Stargardzka Szkoła Wyższa Stargardinum

Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Uczelnia Łazarskiego

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Gdański – Wydział Prawa i Administracji

Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi – Wydział Informatyki i Zarządzania

Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego

Anna Kubiak