Dla uczelni i miasta
W latach 1959-1976 przy Politechnice Łódzkiej działało Stowarzyszenie Inżynierów Wychowanków Politechniki Łódzkiej. W roku jubileuszu 50-lecia uczelni w gronie jej absolwentów, którzy spotykali się na zjazdach wydziałowych, wykrystalizował się pomysł reaktywowania stowarzyszenia. Stało się to w 1995 roku.
IV Krajowy Zjazd Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej odbył się 1 kwietnia. Na kolejną, trzecią z rzędu kadencję prezesem SW PŁ wybrany został mgr inż. Julian Bąkowski, absolwent Wydziału Mechanicznego PŁ, który na co dzień prowadzi firmę „Lozamet”. W ostatnich latach liczba członków stowarzyszenia wzrosła o połowę i dziś sięga 700. Są wśród nich osoby pełniące ważne funkcje m.in. dla miasta, regionu i politechniki. Stowarzyszenie organizowało sesje o różnorodnej tematyce. – Byliśmy pierwszymi, którzy mówili o parkach naukowo-technologicznych, przedstawialiśmy osiągnięcia i plany politechniki, dyskutowaliśmy o systemie bolońskim – mówi prezes Bąkowski.
Jedną z inicjatyw stowarzyszenia jest wręczanie „Złotych dyplomów” absolwentom uczelni w 50. rocznicę ukończenia przez nich studiów. Otrzymało je już ponad 800 osób. Stowarzyszenie przyznaje też corocznie nagrodę dla najlepszego absolwenta Politechniki Łódzkiej. Myśli o rozszerzeniu działalności o prezentację osiągnięć miasta i województwa. Wśród najbliższych zadań stowarzyszenia wymieniono inicjatywę nazywania łódzkich ulic imionami twórców Politechniki Łódzkiej. – W tej chwili tylko trzy ulice przypominają o tych, którzy w 1945 r. przyjechali do Łodzi, aby stworzyć tutaj uczelnię techniczną – podkreśla z żalem prezes Bąkowski. Zaproponowano też, aby na terenie kampusu powstała aleja Gwiazd Sztuki Inżynierskiej, upamiętniająca wybitnych profesorów Politechniki Łódzkiej. Obecnie tablice pamiątkowe są umieszczane zazwyczaj na wydziałach i w związku z tym nie są powszechnie widoczne.
Zjazd nadał godność członka honorowego prof. Stanisławowi Bieleckiemu, rektorowi PŁ, wojewodzie Jolancie Chełmińskiej oraz profesorom Andrzejowi Jopkiewiczowi i Januszowi Szoslandowi, założycielom SWPŁ.
(echo)