Horst Lange-Bertalot, doktor hc
Rektor i Senat Uniwersytetu Szczecińskiego mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego Profesorowi Horstowi Lange-Bertalotowi.
Uroczystość odbędzie się 24 marca 2011 roku o godzinie 13.00 w auli im. prof. Leona Babińskiego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Mickiewicza 64.
Prof. Horst Lange-Bertalot wygłosi wykład Rodzaj Eunotia i jego ekologia.
Prof. Horst Lange-Bertalot jest jednym z czołowych specjalistów badających okrzemki, które należą do najbardziej zróżnicowanych gromad roślin beznaczyniowych mikroskopijnej wielkości. Profesor poświęcił badaniu tych jednokomórkowych glonów 50 lat życia, niemal cały okres swej działalności naukowej.
Urodził się w 1936 roku w Gdańsku i choć większą część życia spędził w Niemczech, to przez długi okres mieszkał również w Polsce, w tym m.in. w Szczecinie, gdzie od wielu lat współpracuje z ośrodkiem diatomologicznym USz.
Studia rozpoczął w 1956 w Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. W tej uczelni w 1963 uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych, a w 1969 habilitował się z botaniki. W późniejszym czasie pracował także w uniwersytetach w Kassel i Koblencji, jednakże w 1971 powrócił na stałe do Frankfurtu nad Menem, uzyskując w tamtejszej uczelni nominację profesorską.
Badania nad okrzemkami prof. Lange-Bertalot podjął na początku lat 70. minionego stulecia. Najpierw były to prace z dziedziny ekologii, w której okrzemki występowały jako wskaźniki stanu zanieczyszczenia wód. W ten sposób Profesor zdobył już na stałe miejsce w nauce. Kolejne prace, dotyczące zastosowania okrzemek jako organizmów wskaźnikowych, doprowadziły do dokładnych diagnoz taksonomicznych i uczyniły Profesora wybitnym taksonomem okrzemek.
Horst Lange-Bertalot jest autorem niemal 200 publikacji naukowych, z czego 168 dotyczy okrzemek. Profesor badał materiały z całego świata, współpracował ze specjalistami z rozmaitych krajów, a na podstawie tych zarówno samodzielnych, jak i wspólnie prowadzonych badań, wyodrębnił 37 nowych rodzajów okrzemek oraz odkrył ponad tysiąc nieznanych przedtem gatunków.
Wkład Profesora Horsta Langego-Bertalota w rozwój szczecińskiego ośrodka diatomologicznego jest nieoceniony. Dzięki jego pomocy merytorycznej i materialnej, której od lat udziela Uniwersytetowi Szczecińskiemu, nie byłoby możliwe stworzenie tak liczącej się w świecie, a w Polsce wiodącej, placówki naukowej.
Przyznanie Profesorowi Horstowi Langemu-Bertalotowi tytułu doktora honorowego Uniwersytetu Szczecińskiego będzie zatem najwyższym wyrazem wdzięczności i uznania.
Tytuł doktora honoris causa nadaje Senat USz osobom wybitnym, szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki i kultury. To najwyższe honorowe wyróżnienie akademickie może być nadawane: polskim uczonym, posiadającym tytuł naukowy profesora, za wybitne osiągnięcia naukowe lub za całokształt pracy naukowej, stanowiący poważny wkład w rozwój nauki oraz uczonym – obywatelom innych krajów, wyróżniającym się niekwestionowanym autorytetem naukowym, znanym ze swoich przyjaznych uczuć wobec narodu polskiego, jego historii i kultury. Uhonorowani mogą zostać również mężowie stanu o powszechnie uznanym autorytecie międzynarodowym, a także twórcy i specjaliści wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie.
Profesor Lange-Bertalot będzie dwudziestą siódmą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Szczeciński nadaniem tytułu doktora honoris causa. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się m.in.: prof. dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. dr hab. Leszek Kołakowski, prof. John D. Barrow, prof. Richard Pipes oraz jedyna w tej grupie kobieta, Joanna Kulmowa.
Julia Poświatowska