Co dalej z absolwentami?
Okazuje się, że 74,5 proc. absolwentów studiów II stopnia podjęło pracę w ciągu roku od zakończenia studiów, 12,7 proc. wciąż jej szuka, 2,1 proc. w ogóle nie podjęło pracy ani jej nie szuka, zaś 10,8 proc. kontynuuje kształcenie. Ta ostatnia liczba jest, moim zdaniem, najbardziej zaskakująca. Oznacza to, że ponad 85 proc. absolwentów studiów II stopnia w AGH z rocznika 2009 jest czynnych zawodowo. Ponad 70 proc. znalazło pracę w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kształcenia, a 25,5 proc. szukało jej dłużej. Ponad 42 proc. absolwentów AGH miało więcej niż jedną propozycję pracy.
Najciekawsze jest zderzenie oczekiwań pracodawców wobec studentów, pożądanych kwalifikacji i umiejętności od kandydatów do pracy oraz tego, co faktycznie – zdaniem studentów – zadecydowało o ich przyjęciu do pracy. Niestety, nie dowiedzieliśmy się z badań, jakie umiejętności faktycznie w pracy absolwenci AGH wykorzystywali – zapewne mielibyśmy do czynienia z kolejnym zderzeniem, jak to było w przypadku absolwentów innych uczelni, które takie badania wykonały wcześniej. Wśród preferowanej aktywności studentów na pierwszym miejscu (79 proc.) pracodawcy wymieniają pracę z wykorzystaniem umiejętności zawodowych, na drugim i trzecim są staże i praktyki studenckie. Podczas rekrutacji pracodawcy biorą pod uwagę w pierwszej kolejności ukończony kierunek studiów i specjalizację, dalej znajomość języków obcych i motywację do pracy. Na kolejnym miejscu, ale procentowo bardzo blisko, są umiejętności komputerowe.
A co przyjęci do pracy sądzą na ten temat? Ich zdaniem o zdobyciu pierwszej pracy zadecydowały głównie: ukończony kierunek studiów, wiedza z tym związana oraz motywacja do pracy. Co ciekawe, doświadczenie zawodowe znalazło się na samym końcu, daleko jest też znajomość języków obcych. Te rozbieżności pokrywają się z tym, co wykazały wcześniejsze badania. Co ciekawe, ukończenie przez kandydata do pracy właśnie AGH było atutem dla ponad 60 proc. pracodawców, natomiast zdecydowana większość – 93,3 proc. – uznała za taki fakt ukończenie studiów II stopnia.
A co z absolwentami studiów zawodowych? Zdecydowana większość – 95,9 proc. – zamierza kontynuować kształcenie. Świadomość znaczenia studiów II stopnia dla kariery zawodowej jest więc powszechna. Ponad 76 proc. inżynierów wskazało AGH jako uczelnię, w której zamierzają kontynuować kształcenie. Co ciekawe, prawie 20 proc. absolwentów studiów inżynierskich podjęło pracę: 17,6 proc. jest zatrudniona – jak zauważa Grażyna Śliwińska z Ośrodek Monitorowania Kadry Zawodowej AGH, większość na umowę cywilno-prawną - a 1,5 proc. prowadzi działalność gospodarczą. I znów ciekawostka: prawie 10 proc. absolwentów studiów I stopnia ma pracę zgodną z wykształceniem, a 6,6 proc. – niezgodną.
Badania losów absolwentów mają być przez AGH kontynuowane w przyszłości.
PK