Nagrody Uphagena
9 lutego wręczono Nagrodę Miasta Gdańska im. Jana Uphagena. Jej laureatami zostali: dr n. med. Emilia Sitek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w kategorii nauk humanistycznych i dr inż. Adrian Kosowski z Politechniki Gdańskiej w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Nagrodą im. Uphagena honoruje się gdańskich badaczy, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Jest ona kontynuacją nagrody noszącej niegdyś miano „Młodego Heweliusza”. Laureaci, oprócz prestiżu, otrzymali po 7 tys. zł brutto.
Dr A. Kosowski jest najmłodszym nauczycielem akademickim w PG. Zajmuje się teorią grafów, teorią obliczeń rozproszonych, geometrią obliczeniową oraz informacją kwantową. Dorobek 25-letniego doktora to 70 opublikowanych oraz 20 niepublikowanych prac badawczych. Dr Kosowski szkołę podstawową ukończył w cztery lata, a średnią w trzy. Doktorat obronił w wieku 21 lat. Studia na informatyce w PG ukończył z wynikiem celującym w 2005 roku. W tym samym roku zajął I miejsce w Konkursie Primus Inter Pares. Wygrał też konkurs na najlepszego studenta Trójmiasta. W międzyczasie podjął kształcenie na matematyce w Uniwersytecie Gdańskim, a następnie studia magisterskie z zakresu fizyki teoretycznej. W lipcu 2007 został doktorem nauk technicznych. Za rozprawę doktorską dostał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Obecnie jest zastępcą kierownika Katedry Algorytmów i Modelowania Systemów WETI.
Dr Emilia Sitek jest asystentką na Wydziale Nauk o Zdrowiu GUMed i psychologiem klinicznym w Zakładzie Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego GUMed. Jej dorobek to 18 publikacji i 27 doniesień zjazdowych. Za rozprawę doktorską otrzymała nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Dr Sitek zajmuje się zaburzeniami psychologicznymi w ciężkich - dla pacjenta, jego bliskich i otoczenia - chorobach, takich jak parkinsonizm. Mimo młodego wieku jest członkiem dwóch międzynarodowych zespołów naukowych: zespołu REGISTRY European Huntington Disease Network oraz zespołu badania otępienia czołowo-skroniowego w amerykańskiej Mayo Clinic.
(ek, pk)