×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nagroda Heweliusza 2010

Naukowy Gdańsk
15 marca 2011


Laureatami Nagrody Naukowej miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2010 zostali: w kategorii nauk humanistycznych prof. Jan Burnewicz z Katedry Badań Porównawczych Systemów Transportowych Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych prof. Janusz Rachoń (na fot.) z Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 stycznia.

Prof. Jan Burnewicz zajmuje się ekonomiką transportu. Do najważniejszych jego publikacji należą: Wpływ cen transportu na wytwarzanie, dystrybucję i ceny towarów, współautorstwo Analytical Transport Economics, współautorstwo Questions clés pour le transport en Europe, współautorstwo i redakcja Innovative Perspective of Transport and Logistics oraz współautorstwo monografii Koszty i opłaty w transporcie.

Kamieniem milowym w jego poznawaniu i naukowym wyjaśnianiu rzeczywistości było ustalenie, iż wiedza o sprawności i efektywności ludzkiej działalności wytwórczej nie jest raz na zawsze zdeterminowana i ulega przewartościowaniu wraz ze zmianą warunków ustrojowych, technologicznych, kulturowych, przyrodniczych. Prof. Burnewicz jest autorem prawie 500 prac naukowych. W latach 1993-96 był prorektorem ds. nauki UG, a w latach 1996-2002 dziekanem Wydziału Ekonomicznego.

Prof. Janusz Rachoń jest specjalistą z zakresu syntezy organicznej, chemii organicznej fosforu, syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle. Bada mechanizmy reakcji. Ma na swoim koncie kilkanaście patentów oraz cztery oryginalne wdrożone technologie, w tym opracowane oryginalne technologie leków, produkowanych w Polpharmie. Ostemax 70 Comfort – nowej generacji lekarstwo przeciw osteoporozie, to także dzieło jego zespołu. Szacunkiem cieszą się prace naukowe prof. Rachonia. Pytany o misję naukowca pracującego w obszarze nauk technicznych, odpowiada swoim ulubionym powiedzeniem: „Inżynier może być poetą, ale poeta nie może być inżynierem”.

Prof. Rachoń jest inicjatorem spotkań Polityka – Nauka – Biznes. Przewodniczy Radzie Fundacji „Brainet”, której misją jest komercjalizacja wyników badań naukowych oraz rozwijanie przedsiębiorczości wśród studentów i pracowników nauki. Stał na czele zarządu Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, był przewodniczącym Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pierwszej kadencji. Był rektorem Politechniki Gdańskiej w latach 2002–08. Jest senatorem RP.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznawana jest od 1987 r. reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe o charakterze poznawczym. Przez kilkanaście lat przyznawano ją w dziedzinie nauk ścisłych, a od 2001 r. przyznawana jest także w dziedzinie nauk humanistycznych.

(bcd, ek)