×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nauka – świat bez granic

Uniwersytet Śląski
15 marca 2011

Uniwersytet Śląski we współpracy z Biblioteką Śląską i Muzeum Śląskim po raz trzeci zorganizował Biennale Fotograficzne pod hasłem Nauka – świat bez granic.

– Zawsze fascynowały mnie konkursy i wystawy fotografii przyrodniczej i naukowej, organizowane np. przez „Wild World”, „National Geographic” czy Nikona. Na naszym Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska co roku odbywały się konferencje, podczas których prezentowano wyniki badań własnych i statutowych. Zwłaszcza młodzi naukowcy pokazywali znakomite fotografie, ilustrujące ich prace. To mnie zainspirowało do zorganizowania konkursu i podsumowującej go wystawy – mówi dr hab. Mirosław Nakonieczny z Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ, pomysłodawca i główny organizator projektu Nauka w obiektywie.

Pierwszy konkurs ogłoszono w 2006 r. pod hasłem Śląsk okiem naukowca. W 2008 hasło biennale brzmiało: Nauka śląska dla Polski. Nauka polska dla Śląska. – W 2010 r. chcieliśmy pokazać fotograficzne reminiscencje projektów badawczych o charakterze międzynarodowym – mówi M. Nakonieczny. Naukowcy z 9 uczelni zgłosili do konkursu ponad 250 fotografii, ilustrujących 32 projekty badawcze. Oprócz zdjęć każda prezentacja zawiera dwa opisy. Jeden naukowy, zapewne wyjęty z jakiegoś oficjalnego sprawozdania i nie zawsze łatwy do zrozumienia dla osób postronnych. Drugi to interesująca prezentacja popularnonaukowa, napisana językiem zrozumiałym dla każdego. Autorką wszystkich opisów popularnych jest dr Agnieszka Babczyńska, badaczka pająków z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii WBiOŚ UŚ.

4 lutego w Bibliotece Śląskiej odbył się wernisaż wystawy, na której zaprezentowano 70 najciekawszych zdjęć nadesłanych na konkurs. Spośród ich autorów wyłoniono też zwycięzców. Nagrodę główną zdobyli Beata Kończak i Marcin Kończak z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej za zdjęcie Taniec z bąbelkami; granulowany osad czynny podczas fazy napowietrzania w reaktorze SBR, Gliwice 2010 z projektu Pracowite bakterie w oczyszczalni ścieków (na fot.). W kategorii „Zdjęcie przyrodnicze” I nagrodę zdobyła Paulina Mosdorf z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej za zdjęcie Kolonia bakterii z powietrza wyhodowana w warunkach laboratoryjnych na pożywce stałej z projektu Nanotechnologie, mikroorganizmy i nanozanieczyszczenia: megaproblem. II nagroda trafiła do Moniki Jędrzejczyk-Korycińskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego za zdjęcie Włochaty dotyk natury z projektu Zielona ofensywa. Zwycięzcą w kategorii „Zdjęcie społeczno-kulturalne” został Mateusz Osienkiewicz z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, autor zdjęcia Zabawy z bronią przed meczetem. Hama, Syria 2008 z projektu Dwa światy pod wspólnym niebem. II nagroda w tej kategorii trafiła do Dariusza Ignatiuka z Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego za zdjęcie Czemu tak wieje? z projektu Wielobarwna biel lodowców. Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Za najlepsze zdjęcie w kategorii „Człowiek – świat wokół nas” wyróżniono Alicję Lizurej z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, autorkę zdjęcia Śpiewające fontanny przyciągają turystów z projektu Astana – historia pisana od nowa. W kategorii „Z perspektywy” wyróżniono Paulinę Mosdorf (WIŚ PW) za zdjęcie Wynik hamowania wzrostu kolonii bakteryjnych badanymi nanotlenkami z projektu Nanotechnologie, mikroorganizmy i nanozanieczyszczenia: megaproblem.

Autorzy zdjęć nadesłanych na konkurs nie są zawodowymi fotografami. Jednak prezentują niezły warsztat i znakomite wyczucie piękna i formy. Ich fotografie to fascynująca wizytówka polskiej nauki.

pik