Nagrody NOT za wynalazki
Podczas XXXVI Wrocławskich Dni Nauki i Techniki, wręczono Nagrody Wrocławskiej Rady FSNT NOT „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2009 r.
Nagrodę I stopnia otrzymał zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w składzie: profesorowie Stanisław Pietr, Roman Kołacz i Zbigniew Dobrzański oraz mgr Teresa Lewicka, Janina Urban, dr Elżbieta Magnacka, dr Mariusz Korczyński i dr Sebastian Opaliński za opracowanie preparatu mineralno-bakteryjnego, zawierającego żywe kultury bakterii asymilujące amoniak oraz utleniające kwasy organiczne, alkohole i benzoesan.
Nagrodą I stopnia nagrodzono też zespół z Politechniki Wrocławskiej i APC PRESMET Sp. z o.o. za opracowanie wirnika wentylatora promieniowego nowej generacji do układów głównego przewietrzania kopalń.
Nagrodę II stopnia otrzymała dr Marta Pasławska z UP za opracowanie dwóch metod odwadniania drożdży. Taką samą nagrodą uhonorowano zespół z UP w składzie: prof. Stanisław Peroń, mgr Piotr Czajka i dr Mariusz Surma, za opracowanie metody suszenia pyłku kwiatowego, zwłaszcza obnóży pyłkowych oraz zespół Dolnośląskiego Centrum Mikroorganizmów za wdrożenie probiotycznych preparatów w gospodarce pasiecznej mające na celu poprawę kondycji rodzin pszczelich.
(mwj)
Zlikwidować odór
Władze administracyjne kraju nie mają żadnego oręża do skutecznej walki z przykrymi zapachami wytwarzanymi przez wysypiska śmieci, oczyszczalnie ścieków i fermy hodowlane. W przepisach o ochronie środowiska brak regulacji o brzydkich zapachach. Jednak już wkrótce Polska przyjmie ustawę o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej.
Problem dokuczliwych odorów dotyczy także rolnictwa, zwłaszcza produkcji zwierzęcej. Zespół naukowców z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Łódzkiej stworzył biopreparat do usuwania lotnych substancji zapachowych (odorów) z pomiotu kurzego. W skład preparatu wchodzi nośnik mineralny oraz zestaw mikroorganizmów, które usuwają związki odorowe, jak np.: siarkowodor, amoniak, di- oraz tri-metyloaminę, lotne kwasy tłuszczowe obecne w pomiocie kurzym. Zastosowane drobnoustroje są bezpieczne dla człowieka i zwierząt, zostały wyizolowane z różnych środowisk naturalnych oraz sklasyfikowane do gatunku w oparciu o nowoczesne metody genetyczne. Preparat mineralno-bakteryjny wprowadza się do ściółki w trakcie chowu zwierząt. Zaletą działania biopreparatu jest jego wysoka skuteczność (redukuje od 80 do 100 proc. odorantów, najwięcej siarkowodoru i kwasu izomasłowego – 100 proc.). Preparat może też znaleźć zastosowanie w przemyśle spożywczym i rolnictwie.
Wynalazek nie tylko został nagrodzony przez wrocławską FSNT NOT, ale też uzyskał pierwsze miejsce w kategorii „Agriculture” podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości w Seulu w 2010 r.
Nagrodzony wynalazek to wynik grantu zamawianego Nowe metody i technologie dezodoryzacji w produkcji przemysłowej, rolnej i gospodarce komunalnej, koordynowanego przez Politechnikę Wrocławską. Jedno z zadań, o nazwie Opracowanie chemicznych i biotechnologicznych preparatów do ściółki, pomiotu i gnojowicy w celu ograniczenia emisji odorów i gazów toksycznych „u źródła” – w obiektach inwentarskich, którego wynikiem jest preparat antyodorowy, realizował zespół kierowany przez prof. Romana Kołacza. W skład zespołu weszli też: dr Mariusz Korczyński z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt oraz dr Sebastian Borowski i dr Beata Gutarowska z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ.
(mwj)
Trwalszy wirnik dla górnictwa
System wietrzenia kopalń jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczną pracę pod ziemią. Głównymi składnikami tego systemu są wentylatory, a ich wirniki jednymi z newralgicznych części. Dotychczasowe rozwiązania wirników wentylatorów cechuje niska trwałość (ok. 40 tys. godzin przy licznych naprawach i remontach). Awarie wirników zdarzają się nawet po kilkuset godzinach pracy. Każda z nich wiąże się z przestojem wentylatora, co generuje koszty i zmniejsza bezpieczeństwo pracy pod ziemią - stacja wentylatorów pracuje wówczas bez wentylatora rezerwowego. Sytuacje takie są niepożądane i mogą prowadzić do wystąpienia zakłóceń w pracy kopalni. Stąd zainteresowanie KGHM Polska Miedź w stworzeniu nowego, bardziej niezawodnego wirnika. Zadania tego podjął się zespół prof. Eugeniusza Rusińskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej wspólnie z firmą APC Presmert sp. z o.o. Specjaliści z obu jednostek stworzyli projekt Wirnika wentylatora promieniowego nowej generacji do układów głównego przewietrzania kopalń. Nowy wirnik wentylatorów promieniowych wykorzystywany będzie w układach głównego przewietrzania kopalń głębinowych – głównie miedzi, węgla kamiennego i surowców mineralnych. W Polsce jest ponad pięćdziesiąt takich kopalni.
Wirnik promieniowy nowej generacji charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami trwałościowymi w stosunku do obecnie stosowanych. Szacuje się, że będzie pracował co najmniej 60 tys. godzin przy niewielkiej liczbie napraw.
KGHM Polska Miedź już korzysta z nowego rozwiązania. W kopalni zainstalowano cztery wirniki, piąty jest w fazie produkcji.
Joanna Pająk