×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

EURAXESS dla mobilnych

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE
7 lutego 2011

 

W dziesięciu biurach polskiej sieci EURAXESS pracuje kilkanaście osób. W 2010 roku udzieliły one trzem tysiącom naukowców 3,5 tys. konsultacji. Większość to odpowiedzi na pytania polskich uczonych, którzy planowali wyjazd za granicę w celach naukowych bądź powrót do kraju z zagranicznych pobytów badawczych.

 

EURAXESS to sieć centrów informacji dla naukowców, utworzona z inicjatywy państw uczestniczących w programach ramowych UE i Komisji Europejskiej. Działa już siódmy rok. W tej chwili zrzesza 37 krajów, w których funkcjonuje ponad 200 biur informacyjnych. Zadaniem sieci jest bezpłatna pomoc naukowcom przyjeżdżającym do danego kraju i instytucjom ich goszczącym. Polska sieć pomaga także polskim uczonym wyjeżdżającym za granicę – tym różni się od pozostałych sieci krajowych EURAXESS.

W Polsce jest 10 biur EURAXESS: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi i Gliwicach. Działają przy uczelniach lub innych instytucjach badawczych. W roku 2010 do polskiej sieci EURAXESS po pomoc zwracali się naukowcy z różnych krajów europejskich, m.in. z Portugalii, Francji, Ukrainy, Rosji i Niemiec oraz spoza naszego kontynentu, m.in. z Kolumbii, Indii, Azerbejdżanu, Izraela, USA oraz Japonii. Zdarzały się również pytania od Polaków pracujących naukowo za granicą, np. w Hiszpanii, Niemczech, Australii czy we Włoszech. Interesanci pytali nie tylko o możliwość pracy naukowej w Polsce i współpracy z polskimi jednostkami badawczymi, ale przede wszystkim o kwestie formalne związane z zatrudnieniem, wizami, podatkami i ubezpieczeniami w naszym kraju. Pomoc pracowników EURAXESS nie kończyła się na wyjaśnieniach, ale polegała także np. na wizytach w urzędach w celu uzupełnienia formularzy wraz z naukowcami czy tłumaczeniu rozmów.

Jednym z elementów działalności sieci EURAXESS jest portal informacyjny. Oprócz portalu europejskiego istnieje 31 portali krajowych. Nasz funkcjonuje w językach polskim i angielskim. Można tam znaleźć informacje i oferty współpracy badawczej, pracy, stypendialne.

W zakładce „Jobs” portalu europejskiego znajduje się największa w Europie baza ofert pracy – zwykle ok. 600 pozycji – oraz programów stypendialnych dla naukowców. Są one zamieszczane bezpośrednio przez instytucje lub organizacje poszukujące naukowców do współpracy. Aktualnie zarejestrowanych jest tam ponad 4,9 tys. instytucji i organizacji z całego świata, z czego 230 widnieje w części „Jobs”.

Portal zawiera bazę CV naukowców dostępną dla instytucji i organizacji europejskich poszukujących pracowników naukowych lub partnerów do projektu. Zamieszczenie swojego CV i stworzenie własnego profilu naukowego ułatwia przeszukiwanie ofert oraz otrzymywanie informacji i ofert z interesującej nas dziedziny. W projekcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym jest zapis dotyczący obowiązku zamieszczania wszystkich ofert pracy dla naukowców przez instytucje naukowe na portalu EURAXESS.

W wersji polskiej na szczególną uwagę zasługują sekcje „Dla instytucji” i „Dla naukowców”, zawierające ważne informacje dotyczące formalności związanych z przyjazdem do i wyjazdem z Polski w celu prowadzenia badań i rozwoju kariery naukowej. W zakładce „Praca i stypendia” znajduje się „Baza ofert stypendialnych” dla polskich naukowców. W tej chwili zawiera propozycje 56 instytucji, fundacji i organizacji, które udzielają wsparcia finansowego na badania oraz wyjazdy zagraniczne.

Monika Kornacka

Dodatkowych informacji udziela krajowy koordynator EURAXESS Polska: Anna Wiśniewska lub Monika Kornacka, administrator Portalu, Anna Dorodzińska, prawnik; e-mail: mobility@kpk.gov.pl, tel.: (+48) 22 828 74 83 wew. 152; oraz Regionalne Centra Informacji dla Naukowców – dane teleadresowe dostępne na polskim Portalu www.euraxess.pl.