W czerwcu uroczyste obchody MRCh
Rok 2011 to Międzynarodowy Rok Chemii, a w Polsce także Rok Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji polskie środowisko chemików przygotowuje uroczyste dwudniowe obchody. Odbędą się one w Warszawie na początku czerwca, a wśród atrakcji przewidziano m.in. pokazy najciekawszych doświadczeń chemicznych.
Kilkanaście instytucji naukowych i badawczych z całego kraju zorganizuje główne uroczystości związane z MRCh 2011. Obchody, objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odbędą się w dniach 2-3 czerwca na terenie IChF PAN i Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie przy ul. Kasprzaka 44/52. W pierwszym dniu zaplanowano spotkania przedstawicieli świata nauki i przemysłu. – Chemia jest dziś wiodącą dziedziną nauki w Polsce. Chcemy zaprezentować naszym gościom, jak wielki potencjał tkwi w środowisku polskich chemików – mówi prof. dr hab. Robert Hołyst z IChF PAN.
3 czerwca, drugi dzień uroczystości związanych z MRCh 2011, będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Do ich dyspozycji zostaną oddane pawilony wystawiennicze organizatorów i sponsorów, gdzie będzie można zapoznać się z różnorodnością i bogactwem zagadnień współczesnej chemii. Na dzień otwarty przewidziano także wiele dodatkowych atrakcji, m.in. pokazy szczególnie efektownych doświadczeń w ramach pikniku chemicznego dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Ustanowiony 3 lata temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych na wniosek UNESCO i Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej, MRCh 2011 ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na świecie na wkład chemii w rozwój ludzkości i kluczową rolę tej dziedziny wiedzy dla funkcjonowania współczesnych społeczeństw. Celem obchodów jest także podkreślenie znaczenia chemii w rozwiązywaniu globalnych wyzwań cywilizacyjnych, zwiększenie zainteresowania młodzieży tematyką chemiczną oraz stymulowanie współpracy między instytucjami naukowymi i badawczymi.
MRCh 2011 zbiega się w Polsce z Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, uchwalonym decyzją Sejmu, by uświetnić setną rocznicę przyznania najsłynniejszej polskiej uczonej drugiej Nagrody Nobla, za odkrycie pierwiastków polonu i radu. Było to wyjątkowe osiągnięcie w skali świata – Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla i do dziś pozostaje jedyną osobą, która otrzymała ją z dwóch różnych dziedzin (chemii i fizyki). Jej dokonania doprowadziły m.in. do narodzin radiochemii, dziedziny wiedzy z pogranicza chemii i fizyki, mającej istotne znaczenie m.in. dla współczesnej energetyki i medycyny.
Hasło organizowanych w Warszawie obchodów MRCh 2011 brzmi: Wiodąca rola chemii w rozwoju cywilizacyjnym. Wybrano je, ponieważ zjawiska i reakcje chemiczne mają decydujący wpływ na środowisko człowieka i jego samego. Wszystkie substancje lotne, ciekłe i gazowe podlegają ciągłym przekształceniom chemicznym. Reakcje zachodzą w warunkach naturalnych, ale są także fundamentalnymi procesami w wielu zastosowaniach przemysłowych o kluczowym znaczeniu, np. w produkcji żywności, leków, paliw. W istocie my sami jesteśmy wielkimi fabrykami chemicznymi – bez reakcji chemicznych nie mogłyby istnieć ludzie, zwierzęta ani nawet pojedyncze komórki. Zrozumienie zjawisk chemicznych z naszego otoczenia ma więc kluczowe znaczenie, a umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce decyduje o poziomie życia współczesnego człowieka.
Wśród organizatorów obchodów MRCh w Polsce znajdują się: IChO PAN, Komitet Chemii PAN, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, IChF PAN, Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy – Szkoła Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Instytut Chemii Przemysłowej, Wydział Inżynierii Materiałowej PW, Instytut Farmaceutyczny oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW.
Patronat medialny nad uroczystościami objęły: TV Biznes, Program Pierwszy Polskiego Radia, portal Onet.pl oraz redakcje „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki”. Wśród sponsorów są m.in. firmy: PRECOPTIC sp. z o.o./NICON, PREVAC sp. z o.o., CORMAY S.A. oraz ALAB sp. z o.o.
Źródło: IChF PAN