Nowe projekty
Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości realizuje dwa projekty skierowane do pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych oraz do studentów i absolwentów wyższych uczelni.
Głównym celem projektu Staż Sukcesem Naukowca jest wsparcie transferu wiedzy w śląskim środowisku nauki i biznesu poprzez budzenie motywacji pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych do zakładania firm typu spin off/out oraz do komercjalizacji wiedzy naukowej w przedsiębiorstwach.
Pomysł realizacji Stażu sukcesem naukowca zrodził się w PAIP w odpowiedzi na niski poziom kooperacji pomiędzy środowiskiem naukowym i sferą biznesu w województwie śląskim. Realizacja działań projektu SSN ma przyczynić się do zmiany niekorzystnego bilansu współpracy, poprzez nawiązanie relacji pomiędzy śląskimi uczelniami i instytutami badawczymi, a śląskimi przedsiębiorcami. Jej efektem będzie obopólny transfer wiedzy: z nauki do biznesu i odwrotnie.
Działania projektu kierujemy do min. 20 śląskich przedsiębiorstw oraz 60 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, w tym szczególnie młodych naukowców i kobiet, którzy odbędą maksymalnie sześciomiesięczny staż w wybranym przedsiębiorstwie. Staż ma opierać się na wymiernych korzyściach zarówno dla stażysty i dla przedsiębiorcy z terenu województwa śląskiego. Stażysta uzyskuje wiedzę praktyczną poprzez pracę i codzienne obcowanie z działalnością podejmowaną w sferze biznesu, zaś przedsiębiorca zyskuje pracownika, którego umiejętności i praktyczna praca na rzecz przedsiębiorstwa będą wartością dodaną dla jego działalności i efektywności. Firma zyskuje na konkurencyjności i ma możliwość uzyskania przewagi w swojej branży.
Ostatecznego wyboru stażystów i przedsiębiorców dokona po rekomendacji personelu projektu Rada Naukowa Projektu, składająca się z czterech przedstawicieli śląskich uczelni.
Kolejnym działaniem projektu będzie organizacja szkoleń dla 60 pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych na temat prowadzenia działalności gospodarczej typu spin off/out oraz komercjalizacji wiedzy naukowej.
Realizacja projektu stworzy warunki do wytworzenia wartości dodanej, jaką będzie wzrost wskaźnika przedsiębiorczości w regionie. Nowopowstałe firmy typu spin off/out będą stanowić platformę transferu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań, co skutkować będzie wzrostem konkurencyjności regionu. Projekt stworzy mechanizmy, które będą dawały szansę wzrostu efektywności badań realizowanych przez instytuty badawcze, a potencjalni inwestorzy będą bardziej zachęceni do angażowania swoich kapitałów w ten sektor gospodarki. Okres realizacji projektu: 1.09.2011 – 28.02.2013.
Projekt Vademecum Innowacyjnego Przedsiębiorcy polega na propagowaniu wiedzy wśród studentów i absolwentów z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej typu spin off/out.
W ramach projektu organizowane będą bezpłatne cykle szkoleń oraz doradztwa, których grupą docelową będą studenci i absolwenci śląskich uczelni wyższych. W ramach działań projektowych będą się także odbywać także w instytutach badawczych i innowacyjnych firmach, ukazujące zalety przedsiębiorczości opartej na wiedzy. Województwo Śląskie szczyci się imponującym zapleczem naukowo – badawczym. Jest tu usytuowane aż 66 szkół wyższych oraz ok. 130 placówek badawczych. Mimo istniejącego potencjału problemem jest nieumiejętność wykorzystywania go w praktyce. Branża nauki wciąż jest mało związana z biznesem, co przekłada się na małą liczbę otwieranych działalności gospodarczych typu spin off/out. Młodzi ludzie po studiach, mający świetne pomysły na wdrażanie innowacji, borykają się z nieznajomością zagadnień biznesowych i ekonomicznych. Nie mają podstaw do prowadzenia i zakładania własnych firm. Istnieje zatem silna potrzeba, aby wykorzystywać kapitał intelektualny młodych ludzi i wyposażać ich w praktyczną wiedzę dotyczącą zakładania działalności gospodarczej. Należy kształtować postawy przedsiębiorczości i zachęcać do aktywności biznesowej.
Celem głównym projektu jest podniesienie wiedzy wśród studentów i absolwentów w zakresie zakładania własnej działalności gospodarczej typu spin off/out poprzez promowanie przedsiębiorczości innowacyjnej i aktywności na rynku.
W ramach projektu planujemy przeszkolić aż 150 studentów i absolwentów śląskich uczelni, pokazać im konkretne narzędzia do założenia własnej działalności, zachęcić do współpracy z instytutami badawczymi, przygotować do roli menedżerów, sprzedawców, nauczyć dbać o wizerunek firmy oraz wskazać im te cechy interpersonalne, które będą niezbędne marketingowo.
Akcja informacyjno – promocyjna projektu zostanie wzmocniona przez współpracę z mediami regionalnymi m.in. poprzez portale studenckie, w których promować będziemy przedsiębiorczość oraz z Akademickimi Biurami Karier.
Zamierzamy przyczynić się do zmiany postrzegania przez młodych ludzi tematu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej jako problemu, a dzięki wzrostowi wiedzy studentów uczynić go dostępnym na wyciągniecie ręki. Okres realizacji projektu: 1.09.2011 – 28.02.2013 .
Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (PAIP) jest stowarzyszeniem, które zostało powołane w październiku 2004 roku przez studentów, absolwentów i doktorantów z różnych poznańskich uczelni wyższych. Utworzenie PAIP stało się możliwe dzięki merytorycznemu wsparciu partnerów oraz finansowemu wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Pracy, które nagrodziło koncepcję utworzenia PAIP w konkursie na Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Celem PAIP jest promowanie, inicjowanie oraz wspieranie nowoczesnej przedsiębiorczości akademickiej poprzez organizację szkoleń, konferencji, doradztwa indywidualnego oraz spotkań promujących innowacyjną przedsiębiorczość akademicką.
Nasze pomysły rodzą się na bazie przekonania, że potencjał tkwiący w polskiej gospodarce jest punktem wyjścia do budowania innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Ta idea przyświeca nam od kilku lat, a przekładamy ją na nasze koncepcje przedsiębiorczych działań. Realizowane projekty to nasz sukces i wkład w rozwój przedsiębiorczości akademickiej w Polsce. Specjalizujemy się w projektowaniu nowych metod transferu wiedzy naukowej do środowisk przedsiębiorczych, wsparciu współpracy przedsiębiorców i inwestorów oraz w promocji innowacji. Za nasze pomysły otrzymaliśmy odznaczenie Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju 2010. Do wdrażania innowatorskich przedsięwzięć i realizacji celów statutowych wykorzystujemy fundusze strukturalne na lata 2007-2013. Wybieramy to, co najkorzystniejsze dla początkujących przedsiębiorców, korzystając z Programów Operacyjnych: Kapitał Ludzki i Innowacyjna Gospodarka. Każdy z naszych projektów cechuje zupełnie nowa jakość, doceniana przez uczestników naszych przedsięwzięć. Realizujemy głównie inicjatywy o charakterze doradczym i szkoleniowym, co pozwala na zdobycie pełnej wiedzy o zakładaniu, prowadzeniu i finansowaniu własnej działalności gospodarczej, także typu spin off/out.
W nieustannym dążeniu do nawiązania współpracy między sferą nauki i biznesu, kierujemy się przeświadczeniem, że biznes i nauka to świetna para. Stąd adresatami projektów PAIP są po pierwsze środowiska naukowe: studenci, absolwenci, doktoranci i pracownicy naukowi, a po drugie sfery biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MSP i instytucji otoczenia biznesu. Dzięki naszym innowatorskim inicjatywom pomagamy początkującym przedsiębiorcom sfinansować pomysły, odnaleźć się w gąszczu biurokratycznych procedur, wskazujemy źródła finansowania inicjatyw biznesowych i budujemy relacje z inwestorami. Nowoczesne podejście, świeże spojrzenie i energia do podejmowania przedsiębiorczych działań są wpisane w każde przedsięwzięcie PAIP.
Ewa Długopolska