×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Rzecznicy Talentów

Fundacja JWP, Biuro Karier Politechniki Warszawskiej
19 października 2011

Jak ważna jest ochrona pomysłów wie każdy, kto kiedykolwiek dokonał odkrycia, napisał lub stworzył unikalne dzieło. Fundacja JWP we współpracy z Biurem Karier Politechniki Warszawskiej oraz pod honorowym patronatem Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych rozpoczęła właśnie realizację projektu Rzecznicy Talentów, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o ochronie własności intelektualnej i przemysłowej oraz promocję zawodu rzecznika patentowego.

Bądź innowacyjny! Chroń swój pomysł! Rozwijaj swój talent! –  to główne hasła projektu Rzecznicy Talentów, obejmującego działania edukacyjne i doradcze wśród studentów kierunków technicznych i prawniczych oraz młodych przedsiębiorców.

Program rozpocznie się w październiku otwartym wykładem inauguracyjnym Innowacje pod ochroną. Wyzwania XXI wieku, który poprowadzi Anna Korbela, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Prezes PIRP opowie jak wygląda zawód rzecznika patentowego oraz przytoczy ciekawe przykłady słynnych pojedynków na patenty pokazując, jaką rolę odgrywa własność przemysłowa w grze rynkowej.

W ramach projektu Rzecznicy Talentów Fundacja JWP zaprosi również w trakcie roku akademickiego 2011/2012 wszystkich zainteresowanych studentów na cykl pięciu seminariów, dotyczących różnych aspektów ochrony własności intelektualnej i przemysłowej. Spotkania poprowadzą doświadczeni krajowi i europejscy rzecznicy patentowi, którzy przekażą swoją wiedzę w przystępny sposób w oparciu o przykłady zaczerpnięte z długoletniej praktyki. Na pierwszym spotkaniu mecenas Dorota Rzążewska, krajowy i europejski rzecznik patentowy, wprowadzi słuchaczy w zagadnienie, przedstawiając ABC własności intelektualnej i przemysłowej. Podczas drugiego seminarium będzie można uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jak chronić wynalazek i zarobić na innowacyjnym rozwiązaniu. Samo odkrycie nie wystarczy. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak przekuć je na wymierny zysk i ochronić przed potencjalną konkurencją, zarówno naukową jak i biznesową. Na trzecim spotkaniu uczestnicy dowiedzą się, jak planować strategię przedsiębiorstwa z uwzględnieniem ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli firma chce się rozwijać i uchodzić za innowacyjną. Czwarte seminarium, poświęcone problemowi plagiatów, wskaże granice pomiędzy inspiracją a kradzieżą. Ma to istotne znaczenie nie tylko dla studentów piszących prace licencjackie, magisterskie czy inżynierskie, ale także przedsiębiorców szukających wzorców dla swojego biznesu. Ostatnie spotkanie będzie dotyczyło ochrony własności intelektualnej i przemysłowej w cyberprzestrzeni. W dobie błyskawicznego rozwoju nowych technologii, nie można bagatelizować znaczenia, jakie ma ochrona dóbr niematerialnych w wirtualnym świecie. Trzeba nie tylko umieć zadbać o swoją własność, ale też wiedzieć jak poruszać się w Internecie by nie naruszyć cudzej.

Słuchacze seminariów będą mieli również możliwość indywidualnej rozmowy z rzecznikami patentowymi i uzyskania bezpłatnej konsultacji. Najbardziej aktywni uczestnicy seminariów i spotkań będą mogli ubiegać się o trzymiesięczny płatny staż w dziale Patentów Kancelarii Rzeczników Patentowych JWP. Dla osób spoza Politechniki Warszawskiej przygotowano kurs internetowy prowadzony na stronie Fundacji JWP. Wszyscy uczestnicy warsztatów on– line otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.

Więcej informacji o programie a także terminy seminariów i formularze rejestracyjne można znaleźć na stronie: http://www.jwp– fundacja.pl/

Karolina Tołwińska