NANOETHICS 2011
Etyka badań naukowych tematem warszawskiej konferencji
NANOETHICS 2011
W dniach 20–21 października br. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Governance and ethics of nanosciences and nanotechnologies - NANOETHICS 2011, organizowana przez Polską Akademię Nauk w ramach polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Głównym celem konferencji jest przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych
z zarządzaniem nanonauką i nanotechnologią oraz etycznymi aspektami tych dziedzin. Szczególny nacisk zostanie położony na omówienie przestrzegania przez państwa członkowskie dobrowolnego Kodeksu postępowania dotyczącego odpowiedzialnego prowadzenia badań w dziedzinie nanonauk i nanotechnologii (Code of Conduct for responsible nanosciences and nanotechnologies research ) przyjętego przez Komisję Wspólnot Europejskich na posiedzeniu w dn. 7 lutego 2008 r., z zaleceniem stosowania go jako instrumentu służącego za podstawę dalszych inicjatyw mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz etycznego i zrównoważonego charakteru badań w dziedzinie nanonauk i nanotechnologii w Unii Europejskiej.
Kodeks, zawiera 7 ogólnych zasad, w tym dotyczące zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa, równego traktowania i odpowiedzialności, czy dobrej praktyki laboratoryjnej. Opracowany przez Komisję po konsultacjach z opinią publiczną - co w znacznym stopniu bardzo ułatwia rozstrzyganie uzasadnionych obaw, jakie mogą się pojawiać w związku z nanotechnologiami, jest modyfikowany co dwa lata, w oparciu o postępy w rozwoju tej dziedziny.
Podczas konferencji zostaną również zaprezentowane rezultaty wybranych projektów unijnych związanych z tematyką konferencji oraz różnorodne europejskie inicjatywy dotyczące zarządzania i etycznych aspektów badań w dziedzinie nanaonauki i nanotechnologii.
W ramach wydarzenia przewidziana jest także dyskusja interesariuszy.
Założenia konferencji Nanoethics 2011 z pewnością przyczynią się do ożywienia dyskusji na temat etyki badań naukowych w zakresie nanotechnologii prowadzonych na terenie Europy, a tym samym zainspirują kraje członkowskie UE do wprowadzenia przepisów w tym zakresie.
Patronat nad imprezą objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz Prezes PAN prof. Michał Kleiber.
Udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw i komitetów bioetycznych państw UE oraz eksperci, przedstawiciele przemysłu, organizacji pozarządowych i organizacji międzynarodowych.
Organizatorzy Nanoethics 2011 zaplanowali wydanie conference proceedings i raportu pokonferencyjnego podsumowującego wydarzenie oraz zawierającego zalecenia dotyczące wyżej wymienionego Kodu.
Po bliższe informacje, w tym program konferencji, zapraszam na stronę internetową konferencji: http://www.nanoethics2011.pan.pl/.
Kontakt:
Iwona Raszke-Rostkowska
rzecznik Nanoethics 2011
tel. + 48 600 017 708
e-mail: iwona.raszke@pan.pl