Wciąż inni
W pierwszym dniu obrad wręczono nagrody w trzeciej edycji Konkursu PRODOK na najbardziej podoktorancką uczelnię. Zwyciężył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przed Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską. Na czwartym miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a tuż za nim Uniwersytet Jagielloński. W zwycięskim uniwersytecie wysoki odsetek (ponad 80 proc.) doktorantów otrzymuje stypendia doktoranckie; uczelnia oferuje wiele możliwości wsparcia badań prowadzonych przez doktorantów oraz refinansuje zakup legitymacji kolejowych uprawniających doktorantów do podróżowania z 50-proc. zniżką. Najbardziej prodoktoranckie uczelnie pomagają studentom III stopnia w pozyskiwaniu grantów zagranicznych oraz we współpracy z przemysłem oraz dofinansowują udział doktorantów w studiach podyplomowych (UAM nawet do 100 proc. kosztów). Uczelnie realizują też programy podwójnych dyplomów doktorskich (PW uczestniczy w 6 takich programach). Najwyższe oceny za samorządność doktorancką uzyskał UJ m.in. dzięki aktywności samych doktorantów.
W dyskusji na temat stanu prac nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym doktoranci podkreślili, iż w ostatniej wersji projektu ustawy, nad którym trwają prace sejmowe, uwzględniono niektóre propozycje wystosowane przez KRD. Pojawiła się np. możliwość obrony dysertacji w językach obcych innych niż angielski. Zapisano postulat uzyskania osobowości prawnej przez KRD. Nadal jednak kilku istotnych kwestii nie uwzględniono. Udział doktorantów w środkach z funduszu pomocy materialnej ustawowo ograniczony jest do 3 proc., choć w wielu uczelniach (m.in. UJ i UW) ich liczba dawno przekroczyła 5 proc. studiujących. Doktoranci chcieliby, by pomoc materialna przyznawana była proporcjonalnie do odsetka doktorantów wśród ogółu studentów. Problematyczne są zasady ustalania samodzielności finansowej doktorantów, od czego zależy możliwość uzyskiwania przez nich pomocy socjalnej. Prof. Witold Jurek, podsekretarz stanu w MNiSW zaznaczył, że część spraw będzie trzeba uregulować w rozporządzeniach, a nie w samej ustawie.
Podczas zjazdu mówiono o konieczności zmian w statucie KRD, by dostosować go do nowelizowanego PoSW. Postulowano uzyskanie osobowości prawnej przez KRD i włączenie do rady doktorantów z jednostek badawczych: instytutów PAN i JBR-ów. Delegaci zaproponowali, by to zjazd bezpośrednio wybierał przewodniczącego Zarządu KRD, a wszyscy członkowie zarządu na koniec kadencji poddawali się ocenie zjazdu w drodze osobowego głosowania nad absolutorium. Podjęto uchwałę wzywającą do przyznania doktorantom zniżek na przejazdy koleją – przysługują one pracownikom naukowo-dydaktycznym oraz studentom.
Jacek Lewicki, Kinga Kurowska
W skład Zarządu KRD kadencji 2010/11 weszli: przewodnicząca Kinga Kurowska (PW), dwoje wiceprzewodniczących: Karolina Kosek-Hoehne (UM w Lublinie) oraz Jacek Lewicki (UJ), sekretarz Katarzyna Projs (UAM), członkowie zarządu: Dominik Bień (UG), Adrian Kalinowski (USz) oraz Paweł Maślak (PWr). W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Dorota Tkaczyk (UP w Lublinie), Szymon Grabański (UE w Poznaniu), Robert Kiliańczyk (SGGW), Elżbieta Kornalska (UR w Krakowie) oraz Beata Polińska (UM w Białymstoku).