Fabryka Inżynierów
Rozpoczęła się budowa nowoczesnego gmachu Wydziału Mechanicznego PŁ, w którym znajdą się wyposażone w najnowszą aparaturę laboratoria, sale dydaktyczne i hala technologiczna, a także pomieszczenia do indywidualnej pracy studentów. Firma STRABAG ma zakończyć inwestycję do 2013 r. Fabryka Inżynierów XXI wieku to jedna z kluczowych inwestycji uczelni, zaprojektowana przez biuro projektowe Lachman Pabich-Architekci. Nowy budynek powstanie na terenie kampusu uczelni, w miejscu dawnej fabryki Rosenblatta. Jedna z hal tej fabryki, zajmowana dziś przez Wydział Mechaniczny, po zrewitalizowaniu stanowić będzie skrzydło nowoczesnego, pięciokondygnacyjnego obiektu. Inwestycja o wartości ponad 54 mln zł zostanie sfinansowana zer środków EFRR w ramach PO Infrastruktura i Środowisko.
W budynku o powierzchni 8,5 tys. m2, przeznaczonym do celów dydaktycznych, znajdą się 22 laboratoria: 4 pomiarowe, 9 technologicznych i 9 dydaktycznych, a ponadto: 5 sal wykładowych, 8 sal seminaryjnych, 26 pracowni dydaktycznych i dydaktyczno-laboratoryjnych, 5 pracowni informatycznych oraz 3 sale przystosowane do pracy własnej studentów. Laboratoria i pracownie dydaktyczne będą miały wysokiej klasy zaplecze wsparte najnowocześniejszymi rozwiązaniami ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), m.in.: serwer e-learningowy, serwery bazodanowe wykorzystywane do uczenia na odległość oraz obsługi specjalistycznych programów i aplikacji przeznaczonych do nauczania, a także serwery monitoringu, kontroli wejścia i ochrony.
Nowy budynek pozwoli na zwiększenie o 200 osób liczby studentów na kierunkach zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i o 270 liczby osób studiujących w systemie e-learningowym. Obecnie na Wydziale Mechanicznym PŁ na 7 kierunkach (mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, automatyka i robotyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, transport, energetyka oraz mechatronika) kształci się 2,4 tys. studentów.
(echo)