Fizycy i informatycy pilnie poszukiwani
Rozpoczyna się druga faza organizacji Centrum Informatycznego Świerk powstającego na terenie ośrodka jądrowego pod Otwockiem. Celem projektu finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej jest stworzenie silnego wsparcia informatycznego, zarówno infrastrukturalnego, jak i kompetencyjnego, dla polskiej energetyki jądrowej i konwencjonalnej.
– Główną siłą CIŚ powinna być niezawodność rozwiązań informatycznych oraz bezpieczeństwo danych – mówi dyrektor Centrum, prof. Wojciech Wiślicki. – CIŚ ma zaplanowaną oddzielną, niezależną infrastrukturę do przetwarzania i przechowywania informacji niejawnej – dodaje. Ośrodek będzie partnerem dla firm i agencji rządowych, które wymagają szczególnej ochrony swoich danych. CIŚ ma też wspierać informatycznie badania z zakresu fizyki i technologii jądrowych oraz pokrewnych im dziedzin nauki i techniki.
– W 2011 roku planujemy zatrudnienie kilkudziesięciu informatyków, fizyków, inżynierów, a także osób o innych specjalnościach – wyjaśnia prof. Wiślicki. – Na początku stycznia przeprowadziliśmy pierwsze kilkanaście rozmów z kandydatami. Nie ukrywamy, że nasze oczekiwania co do kompetencji pracowników są wysokie. Stwarzamy młodym ludziom możliwości rozwoju, np. realizacji własnych inicjatyw badawczych oraz współpracy z organizacjami międzynarodowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Już pod koniec
ubiegłego roku CIŚ zorganizowało wspólnie z wiedeńską Międzynarodową Agencją Energii Atomowej regionalne środkowoeuropejskie warsztaty z zakresu posługiwania się oprogramowaniem stosowanym w analizach bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Przewiduje się kolejne tego typu szkolenia dla analityków, fizyków i programistów. Centrum będzie też
współpracowało z międzynarodowymi instytucjami naukowymi m.in. z Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie przy przetwarzaniu danych z nowych eksperymentów.
– CIŚ, obok badawczego reaktora jądrowego Maria, jest jednym z kluczowych elementów tworzonej w Świerku organizacji wsparcia badawczo-technicznego (tzw. TSO) dla programu budowy energetyki jądrowej w Polsce – uzupełnia dyrektor IPJ prof. Grzegorz Wrochna. – Zdajemy sobie sprawę, że oddalenie naszego ośrodka o ok. 30 kilometrów od centrum Warszawy jest pewną niedogodnością dla pracowników i staramy się temu zaradzić. Już dziś
autobusami pracowniczymi można dojechać do Świerka z wielu miejsc Warszawy, a podróż trwa ok. 45 minut. Od stycznia są też zapewnione częste połączenia ze stacją kolejową w Otwocku oddaloną o mniej niż 15 minut. Funkcjonują również połączenia z innymi okolicznymi miejscowościami.
Projekt CIŚ realizowany będzie w latach 2010-2015. Do końca 2011 roku ma powstać infrastruktura budowlana i energetyczna. Tworzone są właśnie grupy naukowo-eksperckie i techniczne. Pod koniec roku rozpocznie się kompletowanie sprzętu informatycznego oferującego docelowo ok. 100 teraflopsów mocy obliczeniowej i kilka petabajtów przestrzeni dyskowej w zasobach wydzielonych oraz w zasobach włączonych w grid światowy.
Więcej informacji na stronach http://www.cis.gov.pl
dr Marek Pawłowski
rzecznik IPJ