×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Coraz bardziej cywilna

Akademia Obrony Narodowej
30 września 2010

Akademia Obrony Narodowej, jak sama nazwa wskazuje, kształci głównie... cywilów. To dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej, które niegdyś w 100 proc. finansowało jej działalność, dziś ogranicza się do pokrywania 40 proc. budżetu uczelni. MNiSW finansuje ok. 10-15 proc., a resztę środków finansowych (ok. 40 proc.) akademia musi zdobyć sama. AON ma status uczelni wojskowej, dlatego podlega MON, a komendant-rektor uczelni jest mianowany przez ministra obrony narodowej.

 

AON nawiązuje do tradycji najstarszych polskich szkół wojskowych: Szkoły Rycerskiej, Wyższej Szkoły Wojennej i Akademii Sztabu Generalnego, której jest bezpośrednią spadkobierczynią. 20 lat temu, 1 października 1990 r., ASG została przekształcona w Akademię Obrony Narodowej.

Do 2005 r. uczelnia kształciła wyłącznie wojskowych. Miała wówczas 750 studentów. Od 5 lat przyjmuje także cywilów. Obecnie w AON na studiach I i II stopnia kształci się 6 tys. osób. Z tego jedynie 100 to wojskowi. Mniej niż 1/3 studentów kształci się w trybie niestacjonarnym. Słuchaczy w mundurach znajdziemy także na studiach podyplomowych (46 na 336 osób). Całkowicie „zmilitaryzowane” są kursy kwalifikacyjne i doskonalące z natury rzeczy przeznaczone dla dowódców (ponad 1,8 tys. słuchaczy). Na wszystkich formach kształcenia AON obsługuje ok. 9 tys. osób.

Uczelnia oferuje 5 kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, europeistykę, historię, zarządzanie i logistykę. Wszystkie nastawione są na obronność, reagowanie kryzysowe, dowodzenie. Niespotykane w innych uczelniach są Wyższe Kursy Obronne, dedykowane administracji państwowej i terytorialnej oraz parlamentarzystom. W ub. roku ubiegłym ukończyło je prawie 1,5 tys. osób. W tym roku zapisało się na nie 200 osób.

Studia doktoranckie w AON kończą się nadaniem stopnia doktora nauk wojskowych. Obecnie kształci się na nich 480 osób.

Strukturę AON tworzą wydziały: Zarządzania i Dowodzenia oraz Bezpieczeństwa Narodowego. W strukturze uczelni znajdują się też centra: Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, Obrony przed Bronią Masowego Rażenia oraz Doskonalenia Kursowego Oficerów.

Wydziały AON posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk wojskowych. Kadrę naukowo-dydaktyczną Akademii tworzy 23 profesorów tytularnych, 35 doktorów habilitowanych, 88 doktorów i 98 magistrów (łącznie 244 osoby). W minionym roku wypromowano w AON 24 nowych doktorów, z tego 4 z AON oraz 5 doktorów habilitowanych (3 z AON). Uzyskano jeden tytuł naukowy profesora zwyczajnego dla osoby spoza uczelni.

Pracownicy uczelni prowadzą badania naukowe i działalność ekspercką w dziedzinie nauk wojskowych i pokrewnych. Bazując na doświadczeniach oficerów przebywających w strukturach NATO, na misjach i w polskich kontyngentach wojskowych, gromadzą analityczny materiał, który stanowi podstawę do tworzenia nowoczesnych narzędzi dowodzenia i zarządzania działaniami bojowymi. W minionym roku akademickim realizowano tam 10 grantów, a pracownicy AON opublikowali 139 opracowań naukowych, 38 monografii, 204 artykuły, 44 referaty i inne materiały; 14 z nich w wydawnictwach zagranicznych.

AON współpracuje z Dowództwem Sił Sprzymierzonych ds. Transformacji w NATO oraz Europejskim Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony. Należy do Konsorcjum Akademii Obrony i Instytutów Studiów nad Bezpieczeństwem. Uczestniczy w Konferencjach Komendantów państw NATO oraz Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju i Dialogu Śródziemnomorskiego. Kierownictwo uczelni nawiązało bliskie stosunki z Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. George’a C. Marshalla. AON współpracuje też m.in. z: Akademią Dowodzenia Bundeshwery, Akademią Sił Zbrojnych Słowacji, czeskim Uniwersytetem Obrony w Brnie, Bałtycką Akademią Obrony w Tartu (Estonia).

Uczelnia dysponuje kampusem akademickim na Rembertowie. Na powierzchni 65 ha znajduje się tam 40 budynków, z których prawie połowa należy do AON. Cały kampus został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, jako unikatowy obszar zabudowy dworkowej z lat 20. ubiegłego wieku.

pik, emel