Coraz bardziej cywilna
Akademia Obrony Narodowej, jak sama nazwa wskazuje, kształci głównie... cywilów. To dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej, które niegdyś w 100 proc. finansowało jej działalność, dziś ogranicza się do pokrywania 40 proc. budżetu uczelni. MNiSW finansuje ok. 10-15 proc., a resztę środków finansowych (ok. 40 proc.) akademia musi zdobyć sama. AON ma status uczelni wojskowej, dlatego podlega MON, a komendant-rektor uczelni jest mianowany przez ministra obrony narodowej.
AON nawiązuje do tradycji najstarszych polskich szkół wojskowych: Szkoły Rycerskiej, Wyższej Szkoły Wojennej i Akademii Sztabu Generalnego, której jest bezpośrednią spadkobierczynią. 20 lat temu, 1 października 1990 r., ASG została przekształcona w Akademię Obrony Narodowej.
Do 2005 r. uczelnia kształciła wyłącznie wojskowych. Miała wówczas 750 studentów. Od 5 lat przyjmuje także cywilów. Obecnie w AON na studiach I i II stopnia kształci się 6 tys. osób. Z tego jedynie 100 to wojskowi. Mniej niż 1/3 studentów kształci się w trybie niestacjonarnym. Słuchaczy w mundurach znajdziemy także na studiach podyplomowych (46 na 336 osób). Całkowicie „zmilitaryzowane” są kursy kwalifikacyjne i doskonalące z natury rzeczy przeznaczone dla dowódców (ponad 1,8 tys. słuchaczy). Na wszystkich formach kształcenia AON obsługuje ok. 9 tys. osób.
Uczelnia oferuje 5 kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, europeistykę, historię, zarządzanie i logistykę. Wszystkie nastawione są na obronność, reagowanie kryzysowe, dowodzenie. Niespotykane w innych uczelniach są Wyższe Kursy Obronne, dedykowane administracji państwowej i terytorialnej oraz parlamentarzystom. W ub. roku ubiegłym ukończyło je prawie 1,5 tys. osób. W tym roku zapisało się na nie 200 osób.
Studia doktoranckie w AON kończą się nadaniem stopnia doktora nauk wojskowych. Obecnie kształci się na nich 480 osób.
Strukturę AON tworzą wydziały: Zarządzania i Dowodzenia oraz Bezpieczeństwa Narodowego. W strukturze uczelni znajdują się też centra: Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, Obrony przed Bronią Masowego Rażenia oraz Doskonalenia Kursowego Oficerów.
Wydziały AON posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk wojskowych. Kadrę naukowo-dydaktyczną Akademii tworzy 23 profesorów tytularnych, 35 doktorów habilitowanych, 88 doktorów i 98 magistrów (łącznie 244 osoby). W minionym roku wypromowano w AON 24 nowych doktorów, z tego 4 z AON oraz 5 doktorów habilitowanych (3 z AON). Uzyskano jeden tytuł naukowy profesora zwyczajnego dla osoby spoza uczelni.
Pracownicy uczelni prowadzą badania naukowe i działalność ekspercką w dziedzinie nauk wojskowych i pokrewnych. Bazując na doświadczeniach oficerów przebywających w strukturach NATO, na misjach i w polskich kontyngentach wojskowych, gromadzą analityczny materiał, który stanowi podstawę do tworzenia nowoczesnych narzędzi dowodzenia i zarządzania działaniami bojowymi. W minionym roku akademickim realizowano tam 10 grantów, a pracownicy AON opublikowali 139 opracowań naukowych, 38 monografii, 204 artykuły, 44 referaty i inne materiały; 14 z nich w wydawnictwach zagranicznych.
AON współpracuje z Dowództwem Sił Sprzymierzonych ds. Transformacji w NATO oraz Europejskim Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony. Należy do Konsorcjum Akademii Obrony i Instytutów Studiów nad Bezpieczeństwem. Uczestniczy w Konferencjach Komendantów państw NATO oraz Konsorcjum Partnerstwa dla Pokoju i Dialogu Śródziemnomorskiego. Kierownictwo uczelni nawiązało bliskie stosunki z Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. George’a C. Marshalla. AON współpracuje też m.in. z: Akademią Dowodzenia Bundeshwery, Akademią Sił Zbrojnych Słowacji, czeskim Uniwersytetem Obrony w Brnie, Bałtycką Akademią Obrony w Tartu (Estonia).
Uczelnia dysponuje kampusem akademickim na Rembertowie. Na powierzchni 65 ha znajduje się tam 40 budynków, z których prawie połowa należy do AON. Cały kampus został wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, jako unikatowy obszar zabudowy dworkowej z lat 20. ubiegłego wieku.
pik, emel