Barwienie tkanki
Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował nowy znacznik fluorescencyjny do barwienia kolagenów i ich obserwacji w tkankach. – Za pomocą opracowanego barwnika będzie można badać żywe i wyizolowane, ale – w przeciwieństwie do wcześniej stosowanych metod – nieutrwalone i nienaruszone tkanki – wyjaśnił prof. Jerzy Dobrucki z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, kierownik zespołu badawczego. W prowadzonych pracach UJ współpracuje z New York Medical College. – Autorzy wynalazku do zabarwienia kolagenu i elastyny używają roztworu sondy fluorescencyjnej, która przenika przez tkankę. Między kolagenem i elastyną a znacznikiem nie wytwarza się trwałe chemiczne wiązanie, dzięki czemu – w razie potrzeby – znacznik można usunąć – wyjaśnił dr Dominik Czapliński, który z ramienia Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju UJ zajmuje się promocją wynalazku. – Żywe komórki wymagają specjalnego traktowania – metoda barwienia musi być dla nich delikatna, a używany związek nie może być toksyczny – dodał.
Właściwości nowego znacznika fluorescencyjnego zostały potwierdzone eksperymentalnie w barwieniu pojedynczych fibryli spolimeryzowanego kolagenu in vitro oraz w badaniach specyficznego wiązania do włókien kolagenowych w żywych tkankach, m.in. na powierzchni mięśnia szkieletowego i w naczyniach krwionośnych. Przeprowadzono także wizualizację struktury biomateriału zawierającego kolagen używanego w leczeniu ran oparzeniowych. Wynaleziony znacznik fluorescencyjny został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP. Praktyczne zastosowanie może znaleźć w nowoczesnej diagnostyce medycznej oraz w przemyśle kosmetycznym.
Na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ prowadzone są kolejne badania nad rozwojem przedstawionej technologii. CITTRU poszukuje natomiast podmiotów zainteresowanych uzyskaniem licencji na zastosowanie opisanej technologii.
Anna Wojnar