Festiwal Nauki u fizyków
Eksperymentujący dziekani, Wielki Zderzacz Hadronów, lasery, energia jądrowa, wyprawa w kosmos, do Czarnobyla oraz do wnętrza Ziemi, warsztaty i pokazy dla najmłodszych – to tylko niektóre propozycje fizyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i z Instytutu Problemów Jądrowych na zbliżający się XIV Warszawski Festiwal Nauki.
W tym roku wyjątkowe propozycje na Warszawski Festiwal Nauki przygotowali fizycy z UW i z IPJ. Imprezy będą trwały przez cały tydzień, poczynając od 20 września, a zakończą się trzydniowym weekendowym maratonem festiwalu fizyki.
Od poniedziałku do piątku odbywać się będą imprezy przygotowane przez naukowców dla zorganizowanych grup młodzieży szkolnej. W piątek (24 września) rozpocznie się trzydniowy cykl imprez przeznaczonych dla szerokiej publiczności.
W piątkowy Wieczór z nauką na Hożej 69 będzie można poznawać m.in. tajniki Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC – najpotężniejszego na Ziemi urządzenia badawczego zlokalizowanego w Genewie, które współtworzyli także warszawscy fizycy. Będą wykłady na ten temat dla humanistów i dla pasjonatów, będzie telemost z centrum sterowania detektorem CMS, zostanie otwarta trzydniowa interaktywna wystawa LHC pełna eksponatów i modeli, będzie działała kawiarenka naukowa, w której będzie można porozmawiać z profesorami Wydziału Fizyki UW i IPJ.
Także w piątek otworzą swoje drzwi dla zwiedzających pracownia laserowa i laboratorium półprzewodników na Hożej. Będzie również można zobaczyć film o Super-Kamiokande – „kosmicznym” detektorze nieuchwytnych cząstek – i slajdowisko z Czarnobyla: kolekcję unikalnych zdjęć wykonanych podczas licznych wypraw do Strefy Zero i okolic organizowanych pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.
Flagową imprezą Weekendu z fizyką (sobota i niedziela 25 i 26 września na Hożej 69) będzie zaplanowany na sobotę w samo południe zestaw pokazów przygotowanych wspólnie przez czwórkę Dziekanów Wydziału Fizyki UW pod hasłem Piękny jest ten świat.
Przez całe dwa dni będą trwały warsztaty dla najmłodszych: Fizyka dla przedszkolaków i Niespodzianki doświadczalne, a dla trochę starszych Czy umiecie się dziwić?
Fizycy z IPJ i UW przygotowali m.in. także blok pokazów i wykładów na temat fizyki jądrowej widzianej z perspektywy planów budowy w Polsce energetyki jądrowej. Będzie też można oglądać promieniowanie kosmiczne i sprawdzić jak mózg bezpośrednio komunikuje się z komputerem.
Mamy nadzieję, że mimo licznie spodziewanej publiczności nie grozi nam chaos organizacyjny, gdyż w sprawnym przeprowadzeniu imprez na Hożej pomoże duża grupa młodzieży z liceów warszawskich.
Imprezy – a będzie ich razem ponad 50 – podsumuje śpiewająco chór Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w niedzielę o godz. 1600.
Poza imprezami na Hożej, Wydział Fizyki zaprosi publiczność także do innych swoich obiektów.
Będzie można wybrać się do obserwatorium astronomicznego w podwarszawskim Ostrowiku (sobota, 25 września). Niestety, liczba miejsc bardzo ograniczona.
Na Pasteura 7, w budynku Wydziału Fizyki na kampusie Ochota, w sobotę 25 września, będzie można poznać budowę naszej planety i zjawiska, które mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie.
W trakcie Weekendu z Fizyką Ziemi geofizycy z Wydziału Fizyki UW zaprezentują cykl 12 pokazów i wykładów poświęconych miejscu, w którym żyjemy. Tam także można udać się rodzinnie, gdyż nie zabraknie atrakcji dla publiczności w każdym wieku: będzie o pogodzie, o trzęsieniach ziemi, o zapyleniu atmosfery i o ziemskim magnetyzmie, będą puzzle i „domowe” sejsmografy.
W przeprowadzeniu pokazów i w wędrówce do wnętrza Ziemi, podobnie jak na Hożej, pomogą naukowcom i publiczności uczniowie warszawskich szkół.
Także w sobotę 25 września będzie można wziąć udział w warsztatach Co w białkach świeci w zakładzie biofizyki WF UW przy ulicy Żwirki i Wigury 93.
Pełny program imprez przygotowanych przez WF UW i IPJ pod adresem http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl. Tam także filmowe zwiastuny niektórych atrakcji.
Kontakt:
Katarzyna Grzelak, tel.: 225532221, e-mail: Katarzyna.Grzelak@fuw.edu.pl
Marek Pawłowski, tel.: 605171361, e-mail: Marek.Pawlowski@fuw.edu.pl
Agata Meissner, tel.: 225532392, e-mail: Agata.Meissner@fuw.edu.pl
Agata Meissner, asystent dziekana d/s promocji Wydziału Fizyki UW
Marek Pawłowski, rzecznik IPJ w Świerku