Czulent po łosicku
„Łosice. Mieścina położona w województwie mazowieckim, około 120 kilometrów na wschód od Warszawy, 35 kilometrów na północ od Białej Podlaskiej oraz 60 kilometrów od przejścia granicznego w Terespolu i Kukurykach... Rówieśniczka dzisiejszej stolicy, choć wyposażona przez Matkę-Ojczyznę w o wiele skromniejszą wyprawkę ślubną. Wniosła w swoim wianie neogotycki kościół św. Zygmunta z początku XX wieku, barokową figurkę przydrożną z XVIII w. oraz kościółek św. Stanisława z XIX w. Wniosłaby o wiele więcej, ale Niemiec, choć pragnął słowiańskiej Wandy, zdecydowanie nie życzył sobie związków z ortodoksyjną Salomeą, zburzył więc jej synagogę, a macewami z kirkutu wybrukował sobie siedzibę gestapo”.
Tak zaczyna się reportaż Czulent po łosicku autorstwa Olgi Tarasiuk, studentki II roku filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Za ten tekst otrzymała ona główną nagrodę w wysokości 5 tys. zł i statuetkę za Najlepszy Reportaż w Roku Akademickim 2009/2010 w III edycji konkursu im. Julka Cyperlinga Świat w zbliżeniu. Ukryte w szufladzie, organizowanego przez łódzką WSP.
Do rozstrzygniętego 12 czerwca konkursu zgłoszono 161 reportaży z całej Polski: 96 reportaży literackich (pisanych), 38 reportaży fotograficznych, 5 reportaży filmowych, 22 reportaże radiowe. Jury podkreślało ogromną dojrzałość, z jaką młodzi uczestnicy konkursu patrzą na świat oraz wysoki poziom nadesłanych reportaży. Do finału zakwalifikowano 24 prace, a 5 z nich nagrodzono lub wyróżniono.
Oprócz nagrody, jury w składzie: Małgorzata Cyperling (WSP), Renata Sas („Express Ilustrowany”), Piotr Sobczak (WSP) przyznało cztery równorzędne wyróżnienia dla: Kingi Filińskiej, studentki UŁ, za reportaż Żałoba z warzywniak, Karoliny Jonderko z PWSFTviT w Łodzi za reportaż fotograficzny Bez granic, Pauliny Lisze, uczennicy I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu, za reportaż Mgła oraz Ewelinie Majewskiej-Howis, studentce PWSZ w Oświęcimiu, za reportaż Bóg dał, Bóg wziął...