Cudze chwalicie
OIC Poland i WSEiI w Lublinie rozstrzygnęły konkurs Cudze chwalicie, swego nie znacie – promocja osiągnięć nauki polskiej.
W dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych zwyciężyła dr Bernardeta Lelonek (Katolicki Uniwersytet Lubelski), autorka pracy Badanie uzależnienia od grania hazardowego. Laureatka stwierdziła, że nałogowych graczy – 54,2 proc. wśród 131 badanych – cechują m.in.: podwyższona neurotyczność, obniżona ugodowość i sumienność, obniżony poziom potrzeby porządku, rozumienia siebie i innych przy wyraźnie podwyższonym poziomie agresji. Co ciekawe, w myśleniu o samych grach częściej od graczy rekreacyjnych popełniają oni błędy poznawcze, m.in. wierzą w zależność kolejek, mają iluzję kontroli nad grą, a nawet wierzą w zabobony.
Dr. hab. Tomasza Bączka (Gdański Uniwersytet Medyczny) nagrodzono w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za pracę Usprawnienie identyfikacji peptydów w proteomice z wykorzystaniem nowatorskich strategii analitycznych i bioinformatycznych. Laureat zajmuje się proteomiką – nową dziedziną badań nad genomem, która umożliwia porównywanie dużych fragmentów białek zdrowych i uszkodzonych. Stwarza to szansę na lepsze zrozumienie procesów fizjologicznych i patofizjologicznych, a zatem również na postęp w zakresie odkrywania nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków oraz we wcześniejszej diagnozie chorób, m.in. nowotworów.
Dr Michał Bystrzejewski (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego) został wyróżniony (nagrody w tej kategorii nie przyznano) w dziedzinie nauk ścisłych za pracę Synteza, charakteryzacja i zastosowanie magnetycznych hybrydowych nanomateriałów węglowych. Laureat opanował syntezę nanokapsułek węglowych stosując różnorodne metody: plazmę łuku węglowego, przepływową plazmę termiczną, syntezę spaleniową, a nawet kontrolowane reakcje egzotermiczne oparte na termolizie prostych związków chemicznych. Celem pracy jest zamykanie nanocząstek supermagnetycznych w osłonkach, które spowalniają korozję i zapewniają dłuższe zachowanie ich pierwotnych właściwości. Nanokapsułki węglowe mogą mieć wiele zastosowań, m.in. w diagnostyce medycznej.
Kierowany przez prof. Andrzeja Czyżewskiego zespół z Politechniki Gdańskiej w składzie: dr inż. Józef Kotus, mgr inż. Maciej Szczodrak, prof. Bożena Kostek i mgr inż. Piotr Dalka, zwyciężył w kategorii nauki techniczne za pracę Multimedialny system monitorowania hałasu. Stworzony przez gdańskich naukowców teleinformatyczny system monitorowania klimatu akustycznego uwzględnia obrazowanie wpływu zagrożeń hałasowych na słuch. Naukowcy opracowali i zaimplementowali nowatorskie metody szacowania skutków słuchowych wywołanych ekspozycją na nadmierny poziom hałasu. System został zainstalowany w kilku miastach Polski. Ma pozwolić na opracowanie map akustycznych i źródeł hałasu z myślą o tworzeniu metod zmniejszania jego uciążliwości.
W internetowym głosowaniu publiczności nagrodzono: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych Małgorzatę Paulus (Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) za pracę Uwarunkowania braku partnera życiowego w okresie wczesnej dorosłości; w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych prof. Franciszka Burdana i dr hab. Justynę Szumiło (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) za pracę Toksyczność rozwojowa inhibitorów cyklooksygenazy. Prof. Adam Gadomski i prof. Zenon Pawlak (Instytut Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy) zostali przez publiczność docenieni w obszarze nauk ścisłych za pracę Biotrybologiczne i molekularno-agregacyjne aspekty tarcia i smarowania w chrząstkach stawowych: model w konfrontacji z eksperymentem i zastosowaniem praktycznym. W obszarze nauk technicznych internauci wyróżnili pracę dr. hab. Roberta Wójcika Odtwarzanie poziomych izolacji przeciwwilgociowych w przegrodach murowych metodą iniekcji termohermetycznej.