×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Konsultant i szpieg

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
15 lipca 2010

10 i 11 czerwca w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się II Ogólnopolska konferencja naukowa W kierunku profesjonalnego konsultingu, zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe Konsultingu.

Problem konsultingu jest w Polsce stosunkowo młody. Doradztwo biznesowe, choć coraz bardziej popularne na rynku pracy i wśród studentów (adresatami rekrutacji na stanowiska konsultantów oprócz absolwentów uczelni ekonomicznych są także studenci kierunków technicznych), nadal wiąże się z pewną sferą tajemniczości, a nawet z mitem celowo skrywanych tajemnic. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim interdyscyplinarność doradztwa biznesowego oraz dopiero kształtująca się kultura konsultingu w naszym kraju.

W pierwszym dniu obrad zainteresowanie uczestników wzbudziły dwa referaty: Dylematy konsultingu w wywiadzie gospodarczym Mirosława Kwiecińskiego i Firma konsultingowa a wywiadownia gospodarcza, wygłoszony przez Andrzeja Żebrowskiego. Obaj prelegenci zwrócili uwagę na rosnące znaczenie wywiadu gospodarczego i szpiegostwa, jako części działalności firm konsultingowych. Stosują one trzy metody. Pierwsza to zbieranie i analiza informacji ogólnie dostępnych. Druga polega na ingerencji firmy konsultingowej w „prywatne” życie przedsiębiorstwa, ale w sposób zgodny z prawem. Oprócz tego stosują one działania, które opierają się na dosłownej inwigilacji biznesu, stanowczo przekraczające jakiekolwiek normy prawne i etyczne.

W drugim dniu konferencji największe uznanie słuchaczy zyskali: Maciej Walczak, który w referacie Henry Ford – aktualność rozwiązań produkcji modelu T przedstawił wdrażanie rewolucyjnych rozwiązań produkcji w fabrykach Forda jako główny czynnik upowszechniania samochodu i rozwoju motoryzacji oraz Robert Wójcik, który przedstawił Analizę zastosowań teorii chaosu w naukach o zarządzaniu. Praca studenta krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego była punktem wyjścia do dyskusji o możliwościach zastosowania teorii chaosu w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a nawet tak skomplikowanymi układami, jak podział administracyjny państwa.

W następny roku organizatorzy planują rozszerzyć formułę konferencji o uczestników zza naszej wschodniej granicy.