Potężny „Zeus”
Na opublikowanej właśnie prestiżowej liście TOP 500 – najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej – superkomputer Cyfronetu AGH znalazł się na 161. miejscu. Oznacza to, że jest on najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce. Klaster „Zeus” z Cyfronetu AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych, m.in. w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl). Oparty jest na systemie operacyjnym Scientific Linux (SL). Pamięć dyskowa „Zeusa” wynosi 300 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 25 Tflops. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest HP.
Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in.: liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach – test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych), teoretyczna wydajność szczytowa (w TFLOPS-ach) oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.
Superkomputer „Zeus” wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego węzła koordynowane są przez AGH), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.
W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy
w roku, znalazło się także pięć innych superkomputerów z Polski (www.top500.org/country/164). Zestawienie polskich superkomputerów na światowej liście przedstawia się następująco: 161. Cyfronet AGH, „Zeus”; 181. TASK Gdansk, „Galera”; 245. Nasza Klasa; 305. Communications Company; 442. PCSS Poznań.
Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (282 jednostki). Na kolejnych miejscach znajdują się: Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. Pełne zestawienie dostępne jest pod adresem: www.top500.org/list/2010/06/100