×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

V edycja konkursu rozstrzygnięta

"Skomplikowane i proste"
15 czerwca 2010

V konkurs miesięcznika „Forum Akademickie” na artykuł popularnonaukowy pod hasłem

Skomplikowane i proste

Młodzi uczeni o swoich badaniach

został rozstrzygnięty.

Oto laureaci:

I nagroda: Jacek Śmietański, informatyk i biotechnolog (Zakład Farmakokinetyki i Farmacji Fizycznej Collegium Medicum UJ) za pracę o profuzyjnej tomografii komputerowej Czy komputer widzi więcej niż człowiek?

II nagroda: Emilia Grzędzicka, biolog (doktorantka Instytutu Nauk o Środowisku UJ) za artykuł o obrączkowaniu ptaków Do czego obrączka zobowiązuje ornitologa?

III nagroda: Wioleta Walentowska, psycholog (doktorantka Zakładu Psychofizjologii w Instytucie Psychologii UJ) za pracę o tym, jak mózg rozpoznaje i zapamiętuje twarze Twarzą w twarz z twarzami.

Przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia, które otrzymali:

Artur Gmerek (doktorant Instytutu Automatyki Politechniki Łódzkiej) za pracę o wykorzystywaniu sygnałów biologicznych natury elektrycznej do sterowania robotów Trudna decyzja Pana Procesora, czyli jak sterować protezami przy użyciu sygnałów biologicznych.

Andrzej Katunin (asystent w Katedrze Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Śląskiej w Gliwicach) za artykuł o laminatach polimerowych O myślących strukturach i kompozytowych grzankach.

Sebastian Mariusz Niedźwiecki, chirurg, doktor nauk medycznych (Klinika Chirurgii Endokrynologicznej, Ogólnej i Naczyniowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) za pracę o leczeniu raka tarczycy W poszukiwaniu słabego punktu.

Katarzyna Sadecka (Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie) za artykuł na temat mieszanin związków o strukturze krystalicznej Metalowo-tlenkowa mozaika, czyli o samoorganizujących się strukturach eutektycznych.

Laureat I nagrody otrzymuje:

1. Nagrodę pieniężną w wysokości 2500 zł, ufundowaną przez firmę Carl Zaiss sp. z o.o., dostawcę sprzętu mikroskopowego i oprogramowania do analizy obrazu.

2. Nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł oraz udział w kursie „Data mining – kurs podstawowy” prowadzonym z wykorzystaniem programu STATISTICA Data Miner (o wartości 1445 zł) lub dowolnym innym wybranym kursie prowadzonym przez firmę StatSoft Polska.

3. Oprogramowanie SAS Learning Edition 4.1 lub JMP Academic (do wyboru), ufundowane przez firmęSAS, www.sas.com/offices/europe/poland, światowego lidera w zakresie Business Intelligence. Oprogramowanie to łączy w sobie możliwości zarządzania danymi, analizy statystycznej, zaawansowanej grafiki, prognozowania w biznesie i statystycznej kontroli jakości.

4. Mapamap Pocket PC – oprogramowanie do nawigacji GPS przeznaczone do urządzeń Pocket PC, ufundowane przez polską firmę Imagis S.A., www.imagis.pl, która od 1992 roku tworzy mapy cyfrowe, systemy informacji geograficznej i systemy nawigacyjne.

Laureat II nagrody uzyskuje:

1. Możliwość udziału w kursie „Data mining – kurs podstawowy” prowadzonym z wykorzystaniem programu STATISTICA Data Miner (o wartości 1445 zł) lub dowolnym innym wybranym kursie prowadzonym przez firmę StatSoft Polska.

2. Oprogramowanie SAS Learning Edition 4.1 lub JMP Academic – do wyboru, ufundowane przez firmęSAS.

3. Mapamap Pocket PC – oprogramowanie do nawigacji GPS przeznaczone do urządzeń Pocket PC, ufundowane przez firmę Imagis.

Laureat III nagrody otrzymuje:

1. Oprogramowanie SAS Learning Edition 4.1 lub JMP Academic – do wyboru, ufundowane przez firmęSAS.

2. Mapamap Pocket PC – oprogramowanie do nawigacji GPS przeznaczone do urządzeń Pocket PC, ufundowane przez firmę Imagis.

Wyróżnienia

Laureat każdego z nich otrzymuje:

1. Mapamap Pocket PC – oprogramowanie do nawigacji GPS, ufundowane przez firmę Imagis.

2. Książki ufundowane przez firmę SAS Publishing.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni odbiorą książki z serii Monografie FNP, ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz roczną prenumeratę „Forum Akademickiego”.

Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim”.

Konkursowi, jak co roku, patronuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.