×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Żwawa emerytka

Politechnika Łódzka
29 kwietnia 2010

Dekret powołujący Politechnikę Łódzką został podpisany 24 maja 1945 r. Na początku powstały wydziały: Mechaniczny, Elektryczny, Chemiczny oraz Oddział Włókienniczy. Na pierwszy rok studiów przyjęto 525 studentów. W uczelni były 33 katedry, w których pracowało 33 profesorów, 15 adiunktów i 53 asystentów. Pierwszym rektorem PŁ został prof. Bohdan Stefanowski. Na potrzeby uczelni adaptowano budynki po fabryce wyrobów bawełnianych Szai Rosenblatta.

Dziś uczelnia ma wyjątkowy kampus, z własnym parkiem, z galeriami sztuki, salami koncertowymi i dużym osiedlem akademickim. PŁ dysponuje blisko 80 budynkami o łącznej powierzchni ponad 260 tys. m2. Pozostało w tradycji uczelni, że rozbudowuje swe zaplecze nie tylko stawiając nowe obiekty, ale adaptując do swoich potrzeb stare, zabytkowe budynki. PŁ ma 10 pofabrycznych obiektów naukowo-dydaktycznych na terenach dawnych fabryk Rosenblatta i Schweikertów. Do politechniki należy też 7 zabytkowych pałacyków i willi po łódzkich fabrykantach. Uczelnia dysponuje 9 akademikami, w których jest 2,9 tys. miejsc.

Strukturę PŁ tworzy 9 wydziałów, które oferują 34 kierunki i ponad 120 specjalności studiów. Z tej oferty korzysta obecnie 20 tys. studentów (75 proc. na studiach stacjonarnych), w tym około 500 doktorantów. Na studiach podyplomowych jest 1,8 tys. słuchaczy. W istniejącym od 1993 r. Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ na 10 kierunkach w języku angielskim i francuskim kształci się 1000 studentów, którzy co najmniej jeden semestr spędzają w zagranicznej uczelni. W ciągu 65 lat dyplom uczelni uzyskało 80 tys. osób.

W uczelni pracuje prawie 3 tys. osób. Ponad połowę stanowią pracownicy naukowi: 142 z nich to profesorowie tytularni, 181 – doktorzy habilitowani, z których 139 jest profesorami PŁ; 942 to doktorzy. Co roku wydają oni 3,5 tys. publikacji i zgłaszają do Urzędu Patentowego RP ponad 50 wynalazków. Wiele osiągnięć technicznych zdobywa medale na międzynarodowych wystawach innowacji, m.in. w Brukseli. Politechnika Łódzka ma uprawnienia do habilitowania w 12 dziedzinach i do nadawania stopnia doktora w 18. Unikalne w skali kraju są badania i kształcenie w zakresie tekstyliów, realizowane na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. PŁ ma w tej dziedzinie duże osiągnięcia.

Studenci PŁ zajmują 40 proc. miejsc w krajowej wymianie praktyk The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience. Narodowa Agencja Programu Erasmus przyznała politechnice tytuł Uczelnia Przyjazna Mobilności. Studencki Klub Turystyczny Płazik wraz ze Studenckim Radiem Żak i łódzkim SKPB od 35 lat organizują jedną z najbardziej znanych i kultowych studenckich imprez – Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA.

Wśród planów PŁ na przyszłość jest utworzenie Europejskiego Centrum Bio– i Nanotechnologii, w którym specjaliści z różnych dziedzin będą pracować nad wspólnymi projektami. Kolejne zamierzenia to: Centrum Technologii Informatycznych, nowy obiekt Wydziału Mechanicznego nazwany „Fabryką Inżynierów XXI wieku” oraz centrum sportu z basenem olimpijskim, halą sportowo-widowiskową i najwyższą w Polsce ścianką wspinaczkową.

65 lat to w Polsce wiek emerytalny. Politechnika Łódzka nie wybiera się jednak na emeryturę.