×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Pod rękę z hebraistyką

Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu
29 kwietnia 2010

Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie współpracował z niedawno powstałą Wyższą Szkołą Filologii Hebrajskiej w Toruniu. Umowa zakłada możliwość uczestnictwa studentów w wybranych zajęciach drugiej uczelni, prawo do korzystania z bibliotek oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć naukowych. Uczelnie deklarują też wymianę zapraszanych z wykładami gości oraz dzielenie się doświadczeniami natury administracyjnej.

Założycielem niepublicznej Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej jest Prowincja św. Franciszka z Asyżu – Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce. Uczelnia powstała w Toruniu, na terenach należących do franciszkanów, w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru, w którym znajdują się pokoje dla studentów i wykładowców.

W październiku 2009 naukę w WSFH rozpoczęło 20 studentów, w następnym roku akademickim ma pojawić się kolejnych 50. Pełen cykl kształcenia uczelnia będzie mogła zaoferować w roku 2013. Oferta edukacyjna WSFH obejmuje: studia licencjackie na kierunku filologia hebrajska, studia podyplomowe z zakresu filologii hebrajskiej, archeologii biblijnej, judaizmu, kursy językowe: hebrajski i jidysz oraz kurs przewodnika po Ziemi Świętej.
Franciszkanie deklarują, że ukończenie studiów w WSFH pozwoli opanować współczesny język hebrajski (na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy) oraz umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym, niezbędnym do wykonywania zawodu tłumacza, przewodnika czy archiwisty.

Poza tym studenci zapoznają się z zasadami języka rabinicznego hebrajskiego na poziomie pozwalającym czytać teksty rabiniczne. Absolwenci szkoły będą solidnie przygotowani z zakresu historii Izraela w starożytności, dziejów Żydów w diasporze, historii syjonizmu i współczesnego państwa Izrael, historii literatury hebrajskiej – starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej i współczesnej.

Wiedza dostarczona przez szkołę w ramach studiów licencjackich ma dać dobre przygotowanie do pracy w instytucjach kultury, zwłaszcza w instytucjach związanych z kulturą i dziejami Żydów (jak muzea oraz archiwa), a także do pracy tłumacza czy przewodnika po miejscach związanych z dziejami Żydów w Polsce oraz w Izraelu.