Dziesięć laboratoriów
W ramach wspólnego projektu Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego powstaje dziesięć specjalistycznych laboratoriów badawczych, skupionych w czterech domenach: biotechnologia, chemia żywności i leków; technologie informacyjne i telekomunikacja; materiały funkcjonalne i nanotechnologia oraz ochrona środowiska. Osiem laboratoriów powstaje w Politechnice Gdańskiej, dwa w Uniwersytecie Gdańskim. Inwestycja pochłonie prawie 24 mln zł.
Fundusze unijne pozwolą na zakup ponad stu urządzeń badawczych. Wyremontowane zostaną także pomieszczenia przeznaczone na laboratoria. Wśród realizowanych zakupów można wymienić: urządzenie do stapiania proszków wiązką lasera – narzędzie do badań nad implantami, stanowisko technologiczne CVD służące do nakładania precyzyjnych powłok diamentowych, wykorzystywanych w informatyce i telekomunikacji czy supernowoczesny mikroskop typu STM/AFM do badań w dziedzinie nanotechnologii. Każde urządzenie warte jest ponad milion złotych.
Projekt jest współfinansowany w 75 proc. przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, wdrażany natomiast przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A.
Autorem jest prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. współpracy i programów międzynarodowych. Koordynatorem uczelnianym po stronie Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Marek Grinberg.
Źródło: PG