×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Doskonały wydział

Uniwersytet Wrocławski
4 listopada 2010

Niezależna niemiecka instytucja monitorująca europejskie uczelnie ogłosiła ranking wydziałów prowadzących studia magisterskie i doktoranckie na kierunkach: biologia, chemia, fizyka i matematyka. Wydział Chemii UWr, podobnie jak dwa lata temu, znalazł się w Grupie Doskonałych.

„To jest ranking europejskich uniwersytetów. Na podanej  liście znajdź dla siebie ciekawe miejsce studiów magisterskich czy doktoranckich ” – tak zaczyna się artykuł w internetowym wydaniu „Die Zeit” prezentujący wyniki badań przeprowadzonych w 2010 roku przez Niemieckie Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego (CHE). Doskonałych wybierano w tym roku spośród jednostek akademickich oferujących studia II i III stopnia na kierunkach: biologia, chemia, fizyka i matematyka. Podano też wyniki badań z ubiegłego roku dla studiów ekonomicznych, psychologii i politologii.

Rezultat to raczej szczegółowa analiza jakości oferowanych przez uczelnię studiów niż typowy ranking. Dla każdej dyscypliny naukowej wybrano w dwuetapowym postępowaniu grupę ok. 60 doskonałych wydziałów, którym nie przypisywano dokładnych pozycji.

W pierwszym etapie CHE oceniała wydziały wszystkich uczelni z 19 krajów europejskich,  które oferują wybrany kierunek studiów. Uwzględniano osiem wskaźników: liczbę publikacji, cytowania, mobilności kadry, mobilności studentów, udział w programie Erasmus Mundur, realizowane projekty Marie Curie oraz renomę uczonych  (Nagroda Nobla, Medal Fieldsa, granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych). Za każdy  z ośmiu wskaźników można było dostać gwiazdę. Trzeba było zdobyć co najmniej dwie, aby awansować do drugiego etapu.

Okazało się po raz kolejny, że Polska chemią stoi. Pierwsza selekcja wyłoniła cztery polskie uniwersytety: Wrocławski, Warszawski, Jagielloński i Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie awansowały dzięki swoim wydziałom chemicznym (UJ także ze względu na ocenianą w roku ubiegłym politologię). Każdy z „doskonałych” polskich wydziałów chemicznych zdobył trzy gwiazdy. Wydział Chemii UWr  –  za publikacje, mobilność kadry i program Erasmus Mundus.

Tak wyselekcjonowane wydziały poddano dodatkowym badaniom. Posłużono się dwoma kwestionariuszami: instytucjonalnym (wypełniały go władze wydziału) i studenckim. Na tym etapie Wydział Chemii UWr otrzymał kolejne trzy gwiazdy: jedną za parametry z ankiety instytucjonalnej i dwie za oceny studenckie. Pozytywne opinie studentów najwięcej gwiazd, bo aż sześć, przysporzyły Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

Najlepiej w Europie wypadła Wielka Brytania. Wśród najlepszych uczelni było siedem brytyjskich, które okazały się „doskonałe” we wszystkich czterech ocenianych w tym roku dyscyplinach naukowych.

Małgorzata Porada-Labuda