Nowoczesna Uczelnia
30 listopada br. w warszawskim Hotelu Polonia odbędzie się konferencja inaugurująca program Nowoczesna Uczelnia. Jak dotąd jest to pierwsza i jedyna w Polsce inicjatywa promująca informatyzację polskich uczelni. Organizatorami spotkania są propagatorzy idei: CSF Polska, Microsoft Dynamics, dział aplikacji biznesowych Microsoft oraz dziennik „Rzeczpospolita”. W konferencji wezmą udział czołowi przedstawiciele wyższych uczelni publicznych i niepublicznych, w tym: rektorzy, prorektorzy, kanclerze, osoby kierujące działem IT w uczelniach oraz osoby sprawujące nadzór nad zamówieniem systemu IT dla uczelni.
Nowa inicjatywa ma na celu wyróżnienie prestiżowym certyfikatem tych uczelni wyższych, które już korzystają, są w trakcie implementacji, bądź planują wdrożyć kompleksowe rozwiązania klasy ERP do zarządzania zasobami uczelnianymi.
Każda z wyróżnionych uczelni będzie mogła również ubiegać się o wyższy certyfikat po spełnieniu określonych warunków. Wyróżnione szkoły będą mogły posługiwać się logiem Nowoczesna Uczelnia w swoich materiałach informacyjnych i promocyjnych oraz być promowane w materiałach organizatorów programu oraz w mediach.
Będzie można otrzymać 3 rodzaje certyfikatów:
Złoty Certyfikat Nowoczesna Uczelnia – dla szkół wyższych posiadających obecnie system informatyczny wspomagający zarządzanie placówką,
Srebrny Certyfikat Nowoczesna Uczelnia – dla uczelni będących w trakcie procesu implementacji systemu,
Brązowy Certyfikat Nowoczesna Uczelnia – dla szkół wyższych, które zgłoszą swój akces do programu oraz uzyskają pierwszy stopień certyfikacji, polegający na przeprowadzeniu wewnętrznego audytu przez specjalnie powołanego audytora.
Podczas konferencji inauguracyjnej prelegenci podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z procesu implementacji systemów wspomagających zarządzanie uczelnią – od decyzji o wdrożeniu po uruchomienie systemu i osiągnięcie późniejszych korzyści. Omówiony zostanie również obecny poziom informatyzacji uczelni wyższych w Polsce. Prof. dr hab. Marek Kręglewski, pełnomocnik rektora ds. informatyzacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, opowie o znaczeniu programów promujących informatyzację w uczelniach wyższych oraz o problemach informatyzacji szkolnictwa wyższego. Bartłomiej Świech, kierownik Działu Informatyki i Piotr Działa, z-ca kierownika Działu Informatyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podzielą się swoim doświadczeniem w kwestii przygotowań do implementacji oraz zakupu zintegrowanego systemu informatycznego. Natomiast o wdrożeniu i uruchomieniu narzędzia opowie Krzysztof Małys, kwestor w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Swoją wiedzą na temat kluczowych czynników sukcesu projektu wdrożenia zintegrowanego systemu IT dla uczelni podzieli się dr Marian Krupa, kierownik ds. jakości ZSI w Uniwersytecie Jagiellońskim. Zaś Robert Wardyń, kierownik Zespołu ds. Jakości w Uniwersytecie Śląskim zaprezentuje przypadek konkretnej umowy o wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego.
Podczas spotkania uczestnicy będą mogli również posłuchać wykładu Dariusza Koby, prezesa Zarządu Centrum Zamówień Publicznych na temat możliwości, wyzwań i zakupu zintegrowanego systemu IT w kontekście prawa zamówień publicznych oraz Piotra Kawęckiego, project managera z CSF Polska, który omówi proces realizacji projektów IT oraz przedstawi praktyczne skutki nie podjęcia odpowiednich działań.
Elżbieta Więckiewicz