Nagroda im. Prof. Stefana Pieńkowskiego za Wybitne Osiągnięcia w Nauce
Warszawa, 16 listopada 2010 r.
Już po raz siódmy Kapituła Nagrody im. Profesora Stefana Pieńkowskiego (http://www.fuw.edu.pl/tl_files/stypendia/NagrodaStefanaPienkowskiego.pdf) uhonoruje wybitnego naukowca. Nagroda została ustanowiona przez Fundację Marka M. Pieńkowskiego (www.pienkow.com) dla upamiętnienia Profesora Stefana Pieńkowskiego, twórcy warszawskiego ośrodka fizyki oraz dla promowania działalności naukowej mającej szczególny wpływ na rozwój środowiska naukowego w kraju. Nagroda ma zasięg krajowy i przyznawana jest corocznie za znaczące osiągnięcia naukowe które przyczyniły się do rozwoju krajowego środowiska naukowego w dziedzinie eksperymentalnej fizyki, astronomii, chemii i biologii.
Tegoroczna edycja odbędzie się w Auli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Hożej 68 w Warszawie podczas Sympozjum Naukowego, które odbędzie się 3 grudnia w piątek w godzinach 15.00-19.00 i 4 grudnia w sobotę w godzinach 9.15 – 14.00 (http://www.fuw.edu.pl/tl_files/ogloszenia/SympozjumIFD_2010.pdf). Sympozjum będzie miało charakter międzynarodowy, do grona wybitnych polskich naukowców dołączą profesorowie z Włoch i Finlandii.
22 listopada 2010 r. odbyło się posiedzenie Jury podczas którego zostanie wyłoniony siódmy laureat prestiżowej nagrody naukowej.
W skład Jury wchodzą: prof. dr hab. Andrzej Górski Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Paweł Kulesza Dziekan Wydziału Chemii UW, prof. Tomasz Matulewicz,, Dyrektor Instytutu Fizyki Doświadczalnej, prof. Joanna Pijanowska Dziekan Wydziału Biologii UW, prof. Teresa Rząca-Urban, Dziekan Wydziału Fizyki UW, prof. Andrzej Udalski, Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego oraz prof. Andrzej K. Wróblewski z Wydziału Fizyki UW.
Nagrodę im. Profesora Stefana Pieńkowskiego wręczy Prezes Fundacji dr Marek Maria Pieńkowski 4 grudnia 2010 r.
Dotychczas nagrodę otrzymali: 2009: dr hab. Joanna Wesoły z Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2008: dr Monika Puchalska z IFJ PAN w Krakowie, 2007: dr Wojciech Wasilewski z Zakładu Optyki Kwantowej Uniwersytetu Warszawskiego, 2006: prof. Jakub Gołąb z I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie, 2005: dr Matthias Bochtler z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, 2004: dr Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konferencja będzie otwarta dla publiczności i mediów.
***
Profesor Stefan Pieńkowski był twórcą ośrodka fizyki doświadczalnej na Hożej, kierownikiem Zakładu Fizyki Doświadczalnej UW a potem dyrektorem Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW (1921-1953). Prace doświadczalne prowadził głównie nad zjawiskiem fotoluminescencji, zjawiskiem Ramana, zastosowaniami promieni X do analizy strukturalnej i promieniotwórczością. Ogromną zasługą profesora Pieńkowskiego było stworzenie warszawskiej szkoły fizyki doświadczalnej, w której rozwijano wszystkie kierunki badań i z której wyszło kilkudziesięciu późniejszych profesorów fizyki wyższych uczelni. Wywarł wielki wpływ na całą fizykę polską, zwłaszcza na Uniwersytecie Warszawskim, którego był profesorem od roku 1919, rektorem w latach 1925-1926, 1933-1936, 1945-47 i na Tajnym Uniwersytecie w czasie okupacji. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności a od roku 1952 członkiem Polskiej Akademii Nauk, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Autor znanego podręcznika “Fizyka Doświadczalna”.
***
Fundacja powołana przez dr Marka Marię Pieńkowskiego rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych Ameryki.W grudniu 2008 roku została zarejestrowana również w Polsce. Celem fundacji jest prowadzenie, finansowanie oraz pomoc, wspieranie i promocja działalności społecznej w zakresie kultury i sztuki, nauki i oświaty skierowana do młodego pokolenia, w tym twórców i animatorów kultury, oświaty w kraju i za granicą.
W nawiązaniu do wieloletnich tradycji Rodziny Pieńkowskich, Fundacja Marka Marii Pieńkowskiego na wiele sposobów pomaga zdolnym ludziom. Głównymi projektami fundacji są:
Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne, które corocznie odbywają się w Pieńkowie w powiecie chełmskim w Polsce. Celem Warsztatów są plenery malarskie i rozwój twórczy najlepszych młodych artystów wybranych z europejskich i światowych szkół artystycznych.
Nagroda Marka Marii Pieńkowskiego dla młodego utalentowanego artysty. Coroczna nagroda przyznawana przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dla najlepszego studenta I roku Wydziału Malarstwa.
Nagroda im. Profesora Stefana Pieńkowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskich nauk przyrodniczych ogłaszana przez Rektora Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Nagroda ma na celu wzmocnienie i zachowanie nauki jako integralnej części polskiej kultury i tradycji .
Kontakt:
prof. Tomasz Matulewicz
Dyrektor Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydział Fizyki, UW
Tel. 22 55 32 187
e-mail: tomasz.matulewicz@fuw.edu.pl