×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dziekani i Trybunał Konstytucyjny

Uniwersytet Jagielloński
18 listopada 2010

Dziekani wydziałów prawa polskich uczelni, którzy zebrali się podczas zjazdu w Uniwersytecie Jagiellońskim, podjęli uchwałę w sprawie wpływu akademickich środowisk prawniczych na wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. List w tej sprawie został wystosowany do marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny.

Obecni na zjeździe dziekani wyrazili obawę, że upartyjnienie wielu dziedzin życia publicznego w Polsce może objąć także wymiar sprawiedliwości, w tym Trybunał Konstytucyjny. „Zaszczytne i odpowiedzialne stanowisko strażników Konstytucji zajmowane być powinno przez ludzi o najwyższych kwalifikacjach merytorycznych i etycznych. Oceny owych kwalifikacji w sposób najbardziej kompetentny dokonać mogą środowiska, z których wywodzą się potencjalni kandydaci, te, które obserwowały przez lata ich rozwój naukowy, karierę zawodową i walory osobowościowe”czytamy w liście. W związku z tym dziekani postulują wprowadzenie przed grudniowymi wyborami zmian wymagających także nowych rozwiązań legislacyjnych. Powinny one obejmować: „formułowanie przez komisję sejmową szczegółowych kryteriów, jakie musi spełnić kandydat; ogłoszenie wyłonionych kandydatur w czasie umożliwiającym społeczną konsultację; zasięganie opinii środowiska prawniczego, z którego kandydat się wywodzi; publiczne przesłuchania kandydatów na otwartych posiedzeniach komisji sejmowej”. Jako podstawę prawną uzasadniającą wprowadzenie powyższych zmian dziekani podali art. 22 § 1 pkt 2 i 4 ustawy z 22 listopada 2002 roku o Sądzie Najwyższym.

Organizatorem zjazdu był Wydział Prawa i Administracji UJ. Obrady odbywały się w sali Refektarz Kolegium Wróblewskiego UJ. Zgromadzonych gości powitała dziekan Wydziału prof. Krystyna Chojnicka, następnie prof. Szczepan Biliński, prorektor UJ wygłosił wykład dotyczący oceny parametrycznej podstawowych jednostek UJ. Podczas późniejszej dyskusji omawiano nowe zasady finansowania w szkolnictwie wyższym, oraz specyfikę prawniczych studiów doktoranckich.

W październiku br., na mocy porozumienia większości wydziałów prawa uczelni z całej Polski wystosowano, po raz pierwszy w historii, dziewięć kandydatur na sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Lista nazwisk została wysłana przez prof. Krystynę Chojnicką, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, pełniącą funkcję przewodniczącej Konferencji Dziekanów Uniwersyteckich Wydziałów Prawa, do wszystkich czterech klubów poselskich. O konsultację kandydatur na sędziów TK apelują także inne środowiska prawnicze w naszym kraju, m.in.: Komitet Nauk Prawnych PAN, Krakowa Rada Sądownictwa i Zrzeszenie Prawników Polskich.

AWoj