×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ogrodnicy świętują 40-tkę

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
18 listopada 2010

Utworzenie Wydziału Ogrodniczego lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w 1970 r. poprzedzone było działalnością Katedry Ogrodnictwa na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a potem Wyższej Szkole Rolniczej. Następnie utworzono Oddział Ogrodniczy WSR o rozbudowanej strukturze i bogatych zainteresowaniach badawczych – oprócz sadownictwa i ogrodnictwa, pojawiły się rośliny lecznicze, ozdobne, pszczelarstwo, a także genetyka i hodowla roślin.

Obecnie strukturę WO tworzy 9 katedr, 1 instytut oraz 2 samodzielne zakłady. Pracuje tam 109 nauczycieli akademickich, w tym: 18 profesorów tytularnych, 10 profesorów UP, 12 adiunktów ze stopniem dr hab., 51 adiunktów ze stopniem dr, 6 starszych wykładowców, 12 asystentów i 49 pracowników inżynieryjno-technicznych. W ciągu 40 lat przeprowadzono na wydziale 191 przewodów doktorskich, 61 habilitacyjnych oraz 36 postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora.

W latach 2005–09 pracownicy WO realizowali rocznie od 5 do 15 grantów, 17–23 tematów statutowych, 18–23 tematów w ramach badań własnych. Prace realizowane na wydziale dotyczą: doskonalenia technologii zrównoważonej produkcji płodów ogrodniczych, oceny i zachowania biologicznych i zdrowotnych właściwości owoców, warzyw i ziół, różnorodności gatunkowej organizmów szkodliwych i pożytecznych dla roślin w różnych typach biocenoz oraz rewitalizacji krajobrazowej miast i wsi.

Efektem badań prowadzonych w okresie ostatnich 5 lat były 2083 publikacje, w tym 933 oryginalnych i monograficznych prac naukowych, 668 referatów, komunikatów i doniesień naukowych, 476 prac popularnonaukowych oraz 6 podręczników i skryptów.

W okresie 40 lat Wydział Ogrodniczy ukończyło 5534 absolwentów, w tym 4698 magistrów inż. oraz 836 inżynierów. Dziś na studiach stacjonarnych kształci się tam 4,2 tys. studentów, zaś na niestacjonarnych – 600 osób. WO oferuje 2 kierunki studiów: ogrodnictwo i architekturę krajobrazu. Wydział prowadzi też studia trzeciego stopnia i podyplomowe. Wielu Studentów WO odbywa praktyki zagraniczne: w ostatnich 5 latach do Anglii wyjechało 551 osób, do Norwegii 48 i do Irlandii 62.

Wydział Ogrodniczy użytkuje 3 budynki dydaktyczno-naukowe. Prof. Andrzej Borowy, dziekan WO, zauważa, że znajdują się one w niedalekiej odległości od siebie, ich rozproszenie nie stanowi więc problemu dla studentów. W laboratoriach wydziałowych bada się m.in.: surowce warzywne i zielarskie, organizmy chorobotwórcze pod kątem genetycznym, metody rozmnażania roślin metodą in vitro. Wydział posiada gospodarstwo doświadczalne na Felinie. Znajdują się tam: sad o powierzchni 7 ha, 2 ha pola, gdzie prowadzone są uprawy doświadczalne oraz znajdują się kolekcje roślin ozdobnych i zielarskich. W 4 szklarniach prowadzi się m.in. badania z zakresu nowoczesnych technologii uprawy warzyw.

(rat)